Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-27, 14:52 Autor: Grzegorz Frankowski

"To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego

Urząd Miasta w Raciborzu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Urząd Miasta w Raciborzu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to całkowicie chybiony pomysł. Kilka dni temu taką koncepcje przedstawił lider PSL na Opolszczyźnie Marcin Oszańca, kandydat do Sejmu z listy Trzeciej Drogi
- Podział administracyjny kraju jest dokonany, jest nienaruszalny. Słyszałem, że pokrywałoby się to z diecezjami. Ale na terenie powiatu mamy trzy diecezje. Teraz będziemy dzielić powiat raciborski. Część do Katowic, część do Gliwic, co jeszcze. To jest jakaś abstrakcja kompletna. To się nie wydarzy, to się nie może wydarzyć, to się nie ma szans wydarzyć. Traktuję to jako sposób na przyciągnięcie uwagi kandydata. Zresztą, jak widać dosyć skuteczny - powiedział dla Radia Opole Dawid Wacławczyk, wiceprezydent Raciborza.

- Część seniorów naszego powiatu być może z nostalgią wspomina czasy Raciborza w województwie opolskim. Jednak w tej chwili jesteśmy na wielu płaszczyznach mocno związani z województwem śląskim i tak powinno pozostać - dodaje Marek Kurpis, wicestarosta powiatu raciborskiego.

- Z punktu widzenia ekonomicznego i gospodarczego, zdecydowanie powinniśmy zostać tutaj, gdzie jesteśmy i budować ten potencjał tak, jak to robimy, jako powiat od 25 lat.

Zdanie mieszkańców Raciborza na ten temat nie jest już tak jednoznaczne.

- Dobra opcja, bo wtedy Racibórz byłby drugim miastem w województwie, a teraz jest na samym końcu w województwie śląskim. Wątpię, czy uda się to zrealizować. Na pewno więcej możliwości i więcej pieniążków. - To jest jedna Polska - czy w Opolskiem, czy w Śląskiem. Co to ma za znaczenie. To jest rolniczy, to bardziej przemysłowy teren. Jak to jest podzielone, to tak powinno zostać. Kombinować. To są pieniądze, potem trzeba wszystkie tabliczki, pieczątki zmieniać. Nie ma nic za darmo. - Chyba wolę, żeby zostało tak, jak jest.

Racibórz według ostatnich danych liczy niespełna 55 tyś. mieszkańców. Gdyby teoretycznie wrócił do województwa opolskiego, byłby trzecim co do wielkości miastem w regionie.
Dawid Wacławczyk
Marek Kurpis
Mieszkańcy Raciborza

Zobacz także

2024-12-13, godz. 11:44, Wiadomości z regionu Nowi funkcjonariusze Straży Granicznej złożyli ślubowanie 31 nowych funkcjonariuszy złożyło dziś (13.12) ślubowanie w Śląskim Oddziale Straży Granicznej. Uroczystość wcielenia w szeregi służby odbyła się w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Dla wielu nowych funkcjonariuszy ślubowanie… » więcej 2024-12-13, godz. 10:46, Wiadomości z regionu Stadion opolski czeka na oficjalne otwarcie. "Prace zakończone w terminie" [FILM, ZDJĘCIA] Pojemność - ponad 11 tysięcy kibiców i najnowocześniejsze rozwiązania, także energetyczne - wykonawca budowy nowego stadionu opolskiego przekazał dziś (13.12.) obiekt zarządcy. » więcej 2024-12-12, godz. 19:21, Kultura i rozrywka Mają wyobraźnię i talent. Uczniowie z dysleksją nagrodzeni w konkursie "Piszę, bo lubię, chcę i mogę" Uczniowie z dysleksją odkrywają literackie talenty. Już po raz szósty w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu wręczono nagrody w Wojewódzkim Konkursie Literackim 'Piszę, bo lubię, chcę i mogę'. Jego celem jest pokazanie potencjału… » więcej 2024-12-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu "Będę walczył do skutku". Radny z Opola rozpoczyna kolejny etap leczenia - Rokowania są bardzo dobre - tak o swoim stanie zdrowia mówi Jacek Kasprzyk, radny i społecznik z Opola. Przypomnijmy, miesiąc temu przeszedł skomplikowaną operację raka trzustki w klinice w Niemczech. Teraz wrócił do kraju, do swojego… » więcej 2024-12-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Nowoczesne metody nauki języków. "Warto korzystać ze sztucznej inteligencji" Za nami konferencja „Dlaczego i jak uczyć dwujęzycznie? O wyzwaniach i możliwościach nauki języków obcych w dobie AI na przykładzie języka niemieckiego”. » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »