Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-20, 19:20 Autor: Wiktoria Kramczyńska

"Te narodziny to fenomen na skalę światową". Trzy tygryski z opolskiego zoo już "pokazują pazurki"

Jeden z tygrysków [fot. fb prezydenta Opola]
Jeden z tygrysków [fot. fb prezydenta Opola]
W opolskim zoo urodziły się trzy tygrysiątka fot. zoo Opole
W opolskim zoo urodziły się trzy tygrysiątka fot. zoo Opole
W opolskim zoo urodziły się trzy tygrysiątka fot. zoo Opole
W opolskim zoo urodziły się trzy tygrysiątka fot. zoo Opole
Trzy tygrysiątka, które urodziły się w opolskim zoo czują się dobrze i pomału zaczynają rozrabiać. Tygrysie maluchy to owoc skojarzenia pary - samicy Umy i tygrysa Diego. Jednak... między kocimi partnerami nie zaiskrzyło od razu.
Jak mówi Grzegorz Rolik, asystent ds. hodowlanych w opolskim zoo, Uma na początku była spokojna i zrównoważona, natomiast Diego grał pracownikom "na nosie" - nie chciał współpracować i raczej był obojętny na urok samicy, więc... tygrysich zalotów nie było.

- Wszystko jednak zmieniło się przy pierwszej rui, czyli mniej więcej w marcu. Wiadomo, zew natury, zapach, który samica wydziela w trakcie tego okresu rozrodczego spowodowały, że samiec się całkowicie zmienił w zachowaniu. Podporządkował się samicy i się w niej "zakochał". Ona raczej nie okazywała tych uczuć, to samiec bardziej starał się o jej względy.

To, co sprawia, że ta tygrysia rodzina jest wyjątkowa, to fakt, że na wolności żyje zaledwie około 500 tygrysów amurskich (syberyjskich). To gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

- Te narodziny to fenomen na skalę światową - podkreśla Grzegorz Rolik. - Wczoraj (19.09) mieliśmy ważny dzień w ich życiu, bo według harmonogramu szczepień profilaktycznych zostały poddane zabiegom, którymi zajęli się nasi weterynarze. Cieszymy się, bo wszystko jest w porządku. Tygryski są zdrowe i w bardzo dobrej kondycji.

Małe drapieżniki zostaną w zoo w Opolu na pewno jeszcze przez 2 lata, a potem zostaną przeniesione do innych ogrodów zoologicznych, aby mogły się rozmnażać.
Grzegorz Rolik 1
Grzegorz Rolik 2

Zobacz także

2023-11-16, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: "Rodem z Kresów. Historie osobiste" Tym razem o swojej książce „Rubinowa broszka” opowie Andrzej Skibniewski. Publikacja przedstawia historię jego bliskich urodzonych i wychowanych na Kresach, a wysiedlonych z końcem wojny ze Lwowa. » więcej 2023-11-15, godz. 19:00, Kultura i rozrywka 9. Opolski Festiwal Podróżniczy pełen ciekawych gości! Zbliża się 9. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od środy (22.11) w przyszłym tygodniu do soboty (25.11) włącznie zaplanowano liczne prelekcje. » więcej 2023-11-15, godz. 13:09, Patronaty - polecamy XXI edycja REHA FOR THE BLIND IN POLAND W ten piątek (17.11) odbędzie się konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND. To już 21. edycja Światowego Spotkania Niewidomych, Słabowidzących i ich Bliskich! To doskonała okazja do spotkania, nawiązania nowych znajomości, wymiany… » więcej 2023-11-15, godz. 13:00, Kultura i rozrywka 21. Opolska Jesień Literacka: Miriam Synger o książce pt. "Jestem Żydówką" 'Jestem Żydówką. Pamiętnik religijnej feministki, patriotki, wielodzietnej matki' - o tej książce w Opolu opowiedziała Miriam Synger. Spotkanie odbyło się w ramach 21. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2023-11-15, godz. 10:44, Wiadomości z regionu Lekarze z USK w Opolu opracowali darmową aplikację dla chorych na pokrzywkę przewlekłą Zespół alergologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu opracował polską wersję aplikacji ułatwiającej pacjentom i lekarzom ocenę stopnia nasilenia i kontroli objawów przewlekłej pokrzywki. Można ją pobrać nieodpłatnie… » więcej
385386387388389390391
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »