Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-11, 14:03 Autor: Jakub Biel

Opolskie obchody nowego święta - ku pamięci najmłodszych ofiar wojny

Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, wykład poświęcony dzieciom, które zginęły podczas II wojny światowej oraz msza święta w ich intencji - te wydarzenia złożyły się na opolskie obchody pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
- Sejm przyjął ustanowienie tego święta jednogłośnie i to warto podkreślić - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Bardzo dobrze, że to święto ustanowiono. Musimy o tym pamiętać, że 2 miliony 200 tysięcy najbardziej bezbronnych osób, czyli dzieci zostało zamordowanych w tym okresie II wojny światowej. Choćby to woła o pomstę do nieba i woła o pamięć. Dlatego to święto dzisiejsze jest i mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie uczestniczyło w nim coraz więcej dzieci, przedstawicieli szkół.

- Wojna, niestety, bezpośrednio dotykała również dzieci - mówi dr Piotr Stanek z Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

- My często myślimy, że żołnierze to dorośli mężczyźni w wieku poborowym, ale wielokrotnie zdarzało się w czasie II wojny światowej, że mniejsze lub większe grupy ochotników, niepełnoletnich walczyło, no i później dzieliło ten zwykły żołnierski los, czyli również niewolę, poniewierkę i martyrologię. I tak się złożyło, że na Śląsku Opolskim w Stalagu 344 Lamsdorf takich chłopców i dziewcząt było około 1000.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny to nowe święto państwowe uchwalone w lipcu przez Sejm RP. Jak wskazano w uchwale, święto ustanowiono "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".
Sławomir Kłosowski
dr Piotr Stanek

Zobacz także

2025-01-17, godz. 12:30, Kultura i rozrywka Podróż w Himalaje i filozofia Wschodu. Spotkanie w WBP w Opolu 'Himalaje. W poszukiwaniu joginów' - o tej książce dr Nina Budziszewska opowie w sobotę (18.01) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Autorka pracuje w Zakładzie Filologii Indyjskiej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich… » więcej 2025-01-17, godz. 11:25, Wiadomości z regionu Odwiedź Radio Opole, poczuj się jak dziennikarz wesprzyj WOŚP! Otwieramy drzwi rozgłośni dla Was i gramy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W niedzielę - 26 stycznia podczas 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można zwiedzić naszą rozgłośnię. » więcej 2025-01-16, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Przebudowa Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wody Polskie mają plan Szykują się duże inwestycje na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Wody Polskie chcą między innymi zmodernizować jaz na ujściu Nysy oraz na stopniu wodnym w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Ma to przyczynić się nie tylko do… » więcej 2025-01-16, godz. 17:20, Wiadomości z regionu Radio Opole gra z WOŚP: koncert, aukcje i wsparcie dziecięcej onkologii Radio Opole w tym roku po raz kolejny włącza się w zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, angażując się w szlachetną inicjatywę wspierania dziecięcej hematologii i onkologii. Basia Więcek z działu promocji Radia Opole… » więcej 2025-01-16, godz. 16:46, Wiadomości z regionu Młodzież Wszechpolska chce ronda im. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w Opolu Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej chcą, aby w Opolu upamiętniono ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przedstawiciele ugrupowania złożyli w Urzędzie Miasta Opola pismo w tej sprawie. Proponują, aby rondo przy zbiegu alei Witosa i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »