Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-08-01, 07:12 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Opole uczci pamięć walczących 79 lat temu o Warszawę

Archiwum - 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Archiwum - 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Opolszczyzna uczci pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. W 79. rocznicę największego wystąpienia ludności przeciwko niemieckiej okupacji w Europie w stolicy regionu zawyją syreny alarmowe, a także przy salwie honorowej w asyście kampanii wojskowej na osiedlu Armii Krajowej oddany zostanie hołd poległym.
Jak przebiegać będą uroczystości organizowane przez służby wojewody opolskiego i co zaplanowano, to pytanie kierujemy do naszej reporterki Moniki Matuszkiewicz-Biel.

- Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15:45 od mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego na osiedlu AK w Opolu. Następnie o godzinie 17:00 przed Pomnikiem Armii Krajowej odśpiewany zostanie hymn państwowy, odczytany apel pamięci, a także złożone kwiaty i zapalone zostaną znicze. Syreny alarmowe zawyją w godzinę W, czyli godzinę wybuchu zrywu niepodległościowego o godzinie 17:00.

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 1944 roku do walki z Niemcami stanęło około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Celem walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano pomocy aliantów zachodnich, jednak ta okazała się nieznaczna. Powstanie nie osiągnęło celu politycznego ani wojskowego, jednak do dziś dla Polaków jest symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność.
Posłuchaj - relacja Moniki Matuszkiewicz

Zobacz także

2023-05-11, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Na Politechnice Opolskiej rozmawiają o żywności. Uczelnia będzie kształcić dietetyków O żywności bez tajemnic rozmawiają na Politechnice Opolskiej. Konferencja pod takim tytułem to promocja uruchamianego od października nowego kierunku na uczelni - dietetyka i jakość żywności. » więcej 2023-05-11, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Lata 70. na plakacie festiwalowym. Konkurs rozstrzygnięty [ZDJĘCIA] Pierwsza nagroda pojedzie do Szczecina, druga i trzecia zostają w Opolu. Znamy zwycięzców konkursu na plakat 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. » więcej 2023-05-10, godz. 17:10, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Opola zdecydują, kto będzie patronem placu przed dworcem głównym PKP Radni z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego chcą, aby plac przed głównym dworcem PKP w Opolu nosił imię artystki związanej z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki. W ich propozycjach znalazła się Olga Jackowska, Ewa Demarczyk, Maryla Rodowicz… » więcej 2023-05-10, godz. 14:27, Patronaty - polecamy Memoriał Trenera Edwarda Faciejewa Klub Judo AZS Opole i Uczniowski Klub Sportowy OKAY zapraszają na VII Memoriał Trenera Edwarda Faciejewa w ramach International Judo League. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę (13.05) o godz. 9:00 w Stegu Arenie przy ul. Oleskiej 70 w… » więcej 2023-05-10, godz. 10:25, Wiadomości z regionu "Jak tam zajechać?". Mieszkańcy Szczedrzyka w niedzielę odcięci od Opola i Ozimka [INTERWENCJA] - Od kilku lat jesteśmy wykluczeni transportowo - alarmuje słuchaczka Radia Opole. Pani Ania mieszka w Szczedrzyku i jak mówi, w niedzielę mieszkańcy nie mają jak dojechać do Opola czy Ozimka. Nic przez ich miejscowość nie jeźdz… » więcej
577578579580581582583
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »