Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-08-01, 07:12 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Opole uczci pamięć walczących 79 lat temu o Warszawę

Archiwum - 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Archiwum - 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Opolszczyzna uczci pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. W 79. rocznicę największego wystąpienia ludności przeciwko niemieckiej okupacji w Europie w stolicy regionu zawyją syreny alarmowe, a także przy salwie honorowej w asyście kampanii wojskowej na osiedlu Armii Krajowej oddany zostanie hołd poległym.
Jak przebiegać będą uroczystości organizowane przez służby wojewody opolskiego i co zaplanowano, to pytanie kierujemy do naszej reporterki Moniki Matuszkiewicz-Biel.

- Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15:45 od mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego na osiedlu AK w Opolu. Następnie o godzinie 17:00 przed Pomnikiem Armii Krajowej odśpiewany zostanie hymn państwowy, odczytany apel pamięci, a także złożone kwiaty i zapalone zostaną znicze. Syreny alarmowe zawyją w godzinę W, czyli godzinę wybuchu zrywu niepodległościowego o godzinie 17:00.

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 1944 roku do walki z Niemcami stanęło około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Celem walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano pomocy aliantów zachodnich, jednak ta okazała się nieznaczna. Powstanie nie osiągnęło celu politycznego ani wojskowego, jednak do dziś dla Polaków jest symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność.
Posłuchaj - relacja Moniki Matuszkiewicz

Zobacz także

2024-09-12, godz. 17:00, Wiadomości z regionu "Światem rządzi różnorodność". Ruszyły 23. Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami Choć 23. Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami rozpoczęły się w deszczu, najwytrwalsi uczestnicy nie zawiedli. W ich imieniu symboliczne klucze do bram miasta z rąk wiceprezydenta Opola odebrała Alicja Stelmaszczyk, która jest… » więcej 2024-09-12, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Pierwsze tygodnie nowego dyrektora FO Macieja Fortuny Mija drugi tydzień odkąd na fotelu dyrektora Filharmonii Opolskiej zasiadł Maciej Fortuna - trębacz, kompozytor, jazzman i dr hab. prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pierwsze dni pracy są intensywne. Trwają przesłuchania do orkiestry… » więcej 2024-09-12, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Nielegalne salony gier hazardowych zlikwidowane przez KAS 12 nielegalnych automatów do gier hazardowych znaleźli w naszym regionie funkcjonariusze opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. » więcej 2024-09-12, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Sztab kryzysowy w opolskim starostwie. "Będziemy koordynować działania w gminach" Zebrał się sztab kryzysowy Starostwa Powiatowego w Opolu. Będzie koordynował działania służb w opolskich gminach, jeżeli wystąpi zagrożenie powodziowe związane z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-12, godz. 14:40, Sport i turystyka Zdrowa rywalizacja i zabawa. Sportowa spartakiada osób niepełnosprawnych w Opolu Plany pokrzyżowała pogoda. Nie na stadionie lekkoatletycznym, a w nowej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Torowej w Opolu rozegrano spartakiadę osób niepełnosprawnych. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy warsztatów… » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »