Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-05, 21:36 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej

Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem, badają wszystkie służby środowiskowe.
Jak ustaliliśmy nieoficjalnie źródłem zatrucia są zanieczyszczenia chemiczne z jednego z zakładów działających w Głuchołazach, które przez kanalizację dostały się do rzeki.

- Mamy podejrzenie, co spłynęło, sprawę bada m.in. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska - mówi Radiu Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Bada specyfikację tego produktu, który mógł być powodem tego skażenia. Jaki to miało wpływ na dobrostan występujący w Białej Głuchołaskiej. Sytuacja jest pod kontrolą, różne warianty są w tej chwili brane pod uwagę, łącznie z tym, żeby powiadomić organy ścigania.

Biała Głuchołaska to cenna dla wędkarzy rzeka górska, gdzie występują m.in. pstrągi potokowe i lipienie, a także kiełbie i ślizy. W sprawę zaangażowali się członkowie Klubu Wędkarstwa Muchowego Alexandra oraz działacze Polskiego Związku Wędkarskiego.

- Nie odpuścimy tego tematu - mówi Jakub Roszuk, dyr. biura okręgu opolskiego PZW.
- Wspólnie ze służbami znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia. Jest to duży podmiot. My, niezależnie od tego, jak oni zostaną ukarani jako związek wystąpimy najpierw polubownie o naprawę tej szkody środowiskowej. Jeżeli nie będzie woli, oddamy tę sprawę do sądu. Tym bardziej to dobija, że dwa tygodnie temu tę rzekę zarybialiśmy właśnie lipieniem.

Dokładne wyniki analiz prowadzonych przez inspekcję ochrony środowiska poznamy w ciągu kilku dni. Inspekcja pobrała także śnięte ryby.
Sławomir Kłosowski
Jakub Roszuk

Zobacz także

2024-09-17, godz. 19:33, Wiadomości z regionu Mieszkańcy dzielnicy Czarnowąsy umacniają wał. "Wszystkie ręce na pokład" Licznie zebrana grupa mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy umacnia i podnosi wał przy przepompowni na rzece Mała Panew. » więcej 2024-09-17, godz. 19:12, Wiadomości z regionu Ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. 90 procent miasta pod wodą Trwa ewakuacja kolejnych osób z zalanego Lewina Brzeskiego. Sytuacja jest dramatyczna, bo do miasta ciągle wpływa woda. Ewakuację ludności koordynują i prowadzą służby, w tym opolscy strażacy. » więcej 2024-09-17, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Pierwsze dary dla powodzian trafiają do punktów pomocy w Opolu W pierwszej kolejności potrzebna jest woda butelkowana oraz środki czystości. W stolicy regionu w czterech szkołach uruchomiono zbiórkę darów dla powodzian. To m.in. PSP nr 5 przy ul. Majowa Hubala 2, PSP nr 31 przy ul. Krzanowickiej… » więcej 2024-09-17, godz. 14:41, Wiadomości z regionu Fala wezbraniowa na Odrze w Opolu utrzymuje poziom 650 cm - Sytuacja na Odrze jest stabilna, a mieszkańcy nie mają się czego obawiać - informuje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Przez stolicę regionu przechodzi fala wezbraniowa, a poziom rzeki nadal wskazuje niewiele ponad 650 cm. Cały… » więcej 2024-09-17, godz. 11:05, Sport i turystyka Odra Opole zaangażowała się w pomoc powodzianom. Wspierają również Wisła Kraków i Warta Poznań Odra Opole wspólnie ze stowarzyszeniem kibiców „Jedna Odra” włączyła się w pomoc dla powodzian. Przedstawiciele klubu i kibiców byli w Głuchołazach, gdzie rozpoczęło się wielkie sprzątanie po przejściu fali powodziowej. » więcej
108109110111112113114
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »