Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-05-18, 08:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Przed nami 20. Opolski Festiwal Nauki. W programie planetarium, doświadczenia i wykłady

Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki - od lewej Mirosław Pietrucha, Rafał Matwiejczuk [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki - od lewej Mirosław Pietrucha, Rafał Matwiejczuk [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki - dr Katarzyna Książek [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja prasowa w sprawie festiwalu nauki - dr Katarzyna Książek [fot. Jędrzej Łuczak]
Jakie zjawiska zachodzą na niebie, jak święcą się gazy szlachetne, czy jak powstaje druk na tkaninie - to tylko kilka z wielu zagadnień, o jakich będzie można dowiedzieć się podczas 20. Opolskiego Festiwalu Nauki. Uniwersytet Opolski przygotował nie tylko szereg ciekawych wykładów, doświadczeń. Na gości będzie czekało także m.in. przenośne planetarium.
Impreza naukowa rusza już w piątek (19.05) o 19:00 i potrwa do godziny 23:00. Rozpocznie się od Nocy Nauki, a zakończy Opolskim Piknikiem Naukowym w sobotę (27.05).

- Będzie jak co roku ekstra laser show, ale będziemy też pokazywać nowe rzeczy. Będziemy dużo mówić o świetle, a chemicy będą mówić o fluorescencji - dr Katarzyna Książek, koordynator Opolskiego Festiwalu Nauki. - Będą 33 stoiska, więc tak naprawdę nie będziemy tylko na parterze, czy na I piętrze, tak jak to ostatnio bywało, bo mamy dwa piętra zapełnione. Mamy też seminarium astronomiczne. Drugie ogólnopolskie seminarium astronomiczne - wirtualna akademia astronomii, na które przyjechali uczniowie ze Szczecina, Torunia, z Warszawy, także Opole będzie takim centrum młodzieży astronomicznej.

Jednym ze współorganizatorów festiwalu jest Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Jak podkreśla Aleksandra Szubryt, kierownik Inkubatora Przedsiębiorczości, park podczas festiwalu będzie przede wszystkim starał się pokazać, że nauką można się bawić.

- Prezentuje nasze zaplecze badawczo-rozwojowe. Mamy takie zaplecze, jak drukarki 3D i zawsze pokazujemy, że można je wykorzystać do tworzenia prototypów, ale tu pokazujemy je od takiej strony bardziej dla dzieci. Mogą przyjść i wydrukować sobie na przykład biżuterię, maskę albo okulary.

Natomiast partnerem wydarzenia jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Elektrownia Opole. Jak informuje Mirosław Pietrucha, dyrektor oddziału, elektrownia nie tylko wspiera finansowo festiwal, ale przede wszystkim też naukowo.

- W ramach tegorocznego festiwalu nauki także zaplanowany jest panel poświęcony elektrowniom atomowym, szerzej energetyce jądrowej i również przedstawiciele naszej elektrowni będą w tym kontekście się pojawiać. Tym bardziej, że PGE jest dzisiaj firmą, która również stara się bardzo mocno rozwijać, nie tylko w stronę energii konwencjonalnej, ale także tych nowych źródeł energii obecnych w naszym kraju.

Dodajmy, że osoby, które chcą wziąć udział w Nocy Nauki, nie muszą się nigdzie wcześniej zapisywać, wystarczy, że przyjdą w piątek i pobiorą wejściówki po przyjściu. Dostępne będą od godziny 19:00 w Centrum Informatycznym UO przy ulicy Oleskiej 48.
dr Katarzyna Książek
Aleksandra Szubryt
Mirosław Pietrucha

Zobacz także

2023-06-17, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Opole: ostatnia szansa, aby przed rozpoczęciem sezonu letniego skorzystać z pływalni "Akwarium" To już ostatnia szansa, aby przed wakacjami skorzystać z krytej pływalni Akwarium w Opolu. Od jutra (18.06) basen zostanie zamknięty i ponownie będzie można z niego skorzystać dopiero we wrześniu. Jednak na finał przygotowano wiele… » więcej 2023-06-16, godz. 20:27, Kultura i rozrywka Mieszanka dźwięków i stylów podczas koncertu Francisa Tuana w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Polsko-wietnamski artysta wystąpił wraz z zespołem w legendarnym Studiu M im. SBB w Radiu Opole. Fransis Tuan zaprezentował utwory ze swojej najnowszej płyty zatytułowanej 'Samiec omega'. » więcej 2023-06-16, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Był egzamin ósmoklasisty, jest komers. Uczniowie żegnają szkolne mury podstawówki Maturzyści mają studniówkę, a uczniowie kończący szkołę podstawową - komers. Nastał właśnie czas takiej zabawy. Dzisiaj (16.06) blisko 80 ósmoklasistów z czterech klas Szkoły Podstawowej nr 21 w Opolu po raz ostatni spędza… » więcej 2023-06-16, godz. 15:04, Wiadomości z regionu Remont gwarancyjny ul. Niemodlińskiej w Opolu. Co to oznacza dla kierowców? Uwaga kierowcy, rozpoczęły się prace na ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Mowa o odcinku od mostu Bitwy Warszawskiej 1920 roku do ulicy Wojska Polskiego. » więcej 2023-06-16, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Wesprzyj zwierzęta w upalne dni. Rusza akcja ,,Micha zwierz usycha" Ruszyła ogólnopolska i coroczna akcja ,,Micha zwierz usycha'. Organizatorzy apelują, aby w dni upalne wystawiać zwierzętom miski z wodą w miejscach publicznych. Już od pierwszej edycji w inicjatywę zaangażowały się sklepy, stacje… » więcej
531532533534535536537
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »