Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-05-08, 15:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Każdy ma swój dramat". Opolanie pamiętają o rocznicy zakończenia II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Opolu - od prawej Tomasz Witkowski [fot. Jędrzej Łuczak]
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Opolu - od prawej Tomasz Witkowski [fot. Jędrzej Łuczak]
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Dokładnie 78 lat temu podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Dzięki temu II wojna światowa zakończyła się. Dla upamiętnienia tych ważnych wydarzeń 8 maja obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. Tak też było dziś (08.05) w Opolu. Przedstawiciele środowisk kombatanckich, rządu w regionie i samorządu złożyli kwiaty, zapalili znicze i oddali hołd walczącym o Polskę.
- Ja urodziłem się przed wojną, a w czasie okupacji chodziłem do szkoły w Dubnie na Wołyniu. Jako dziecko nie odczułem za bardzo tych działań wojennych - mówi Ryszard Czerwiński ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

- Ja powiem taki przykład, po przyjeździe do Polski w 1944 roku, to znaczy ucieczce z terenów tych, które były dla nas nieprzyjazne z Wołynia, zostaliśmy ulokowani w byłym obozie jenieckim. Ja wspominam ten okres dosyć przyjemnie, bo jest barak na podmurówce, garnek zupy na piecu, dwa piecie, szczelny barak, ciepło, jedzenie jest, to co w głowie innego. To jest całkiem inny odbiór.

- Mija 78 lat od momentu, kiedy oficjalnie zakończyła się II wojna światowa, a mojego tatusia 1 czerwca 1945 roku zabił żołnierz Armii Czerwonej - dodaje Irena Chamielec ze Związku Kombatantów RP. - I jeszcze do dziś nie zdążyłam go przewieźć z granicy zachodniej Rzepin, czyli tak zwane tereny odzyskane. Tu do mamy, do grobu, gdzie czeka na niego od 23 lat. To jest dla mnie wypowiedź, jak wygląda wojna w każdym punkcie widzenia osoby, która przeżyła taką wojnę. Każdy ma swój dramat, swój Katyń, swoje tragedie.

Wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski odniósł się do trwającej wojny na Ukrainie. Jak podkreślił, ten konflikt zbrojny pokazuje też, jakie są skutki tego dnia, które dziś obchodzimy.

- Ten podział Europy i te strefy wpływów, które wtedy miały miejsce, dzisiaj pokutują tym, że Ukraina nie może czuć się w pełni wolna. Została zaatakowana, a Rosja poczyna sobie imperialistycznie i cały czas uznaje te strefy wpływu. Dlatego tak ważne jest, aby Polska tę swoją niepodległość cały czas potwierdzała, wzmacniając swoją armię i pozycję na arenie europejskiej oraz międzynarodowej.

- Myśmy marzyli o tym, żeby już nigdy w Europie wojny nie było, a niestety ona znowu jest - zaznacza Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

- Znowu staliśmy się takim polem bitwy i myślę, że tak naprawdę musimy zastanowić się nad tym, jak można, jak najszybciej konflikty, które tutaj się toczą, zakończyć. Zadziałały te wszystkie mechanizmy, część tych mechanizmów, które po wojnie zostały ukształtowane po to, żeby utrzymać pokój i dlatego myślę, że jest taka możliwość, aby te konflikty zakończyć.

Przypomnijmy, że działania wojenne zostały zakończone 8 maja 1945 roku o godzinie 23:01.
Ryszard Czerwiński
Irena Chamielec
Tomasz Witkowski
Maciej Wujec

Zobacz także

2023-05-27, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Gabriel Engert i Rafał Kuptel z odznakami "Za Zasługi dla Miasta Opola" Gabriel Engert i Rafał Kuptel - to kolejne osoby, które zostaną wyróżnione odznaką 'Za zasługi dla Miasta Opola'. Taką decyzję podjęli miejscy radni. Z wnioskiem o uhonorowanie pierwszej osoby wystąpił prezydent Opola Arkadiusz… » więcej 2023-05-26, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Mali pacjenci opolskiego szpitala z prezentem dla swoich mam Choć Dzień Mamy spędzały w warunkach szpitalnych to przez krótką chwilę mogły zapomnieć o codziennych troskach. Uniwersytecki Szpital Kliniczny wspólnie ze studentkami kosmetologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2023-05-26, godz. 20:00, Sport i turystyka Pobiegli dla Niedużego Wojtka. Klub Biegowy Odry Opole włączył się w pomoc Kilkadziesiąt osób, miłośników biegania, spotkało się w czwartkowy wieczór, aby wspomóc 'Niedużego Wojtka', chłopca cierpiącego na niskorosłość i dysplazję kostną. Członkowie Klubu Biegowego Odry Opole postanowili, że tym… » więcej 2023-05-26, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Aby panie były zdrowe. NFZ przygotował konsultacje nie tylko dla mam [ZDJĘCIA] 'Badamy nie tylko mamy' - pod takim hasłem opolski NFZ razem z Klubem Amazonek przeprowadzili dziś (26.05) konsultacje dla pań. Kobiety mogły przede wszystkim nauczyć się, jak badać sobie samemu piersi oraz gdzie udać się w razie… » więcej 2023-05-26, godz. 17:30, Sport i turystyka Ada Adamek na dłużej w UNI Opole UNI Opole buduje skład na kolejny sezon Tauron Ligi. Władze opolskiego klubu stawiają na sprawdzone filary i potwierdziły, że kapitan drużyny, Ada Adamek będzie reprezentowała barwy 'Wilczyc' w kolejnym sezonie ligowym. » więcej
559560561562563564565
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »