W centrum Opola, między Budowlanych a Luboszycką przed milionami lat mieszkały małże. Zostały tam na wieki, by cieszyć oko uczestników wycieczki zorganizowanej przez Klub Ochrony Środowiska Śląska Opolskiego po zrekultywowanym wyrobisku ODRA 1.
Wycieczka to jedna z wielu inicjatyw klubu, który działa od 30 lat. Jak przekazuje jego prezeska Grażyna Janka-Składzień, cyklicznie organizuje spotkania w Centrum Dialogu Obywatelskiego o ciekawych miejscach i zasobach regionu oraz plenerowe wycieczki.
Wyrobisko cementowni jest właśnie jednym z takich ciekawych miejsc stolicy województwa. W sercu Opola wydobywano tu skały węglanowe - margiel, wapienie i iły. Wyrobisko o powierzchni prawie 30 hektarów zamknięto w 1963 roku. W 2017 roku zagospodarowano na nowo 17-hektarowy teren, powstała właśnie ścieżka edukacyjna, miejsce odpoczynku, są też platformy widokowe i ciekawe tablice o historii nie tylko tego miejsca, ale całej cementowni, jedynej w Polsce - mieszczącej się w centrum miasta.
Teren nie jest ogólnodostępny, ale można go zwiedzać po wcześniejszym ustaleniu dnia i godziny. W rolę przewodnika wciela się Rafał Adamarczuk, kierownik ruchu zakładu górniczego w Cementowni Odra.