Pierwszy w historii Opola przelot i lotniczy pokaz Grupy Akrobacyjnej "Żelazny" uświetni święto Konstytucji 3 Maja w Opolu. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele franciszkanów w Opolu o godzinie 10:30, następnie uczestnicy przejdą na pl. Wolności przed Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego i właśnie tam, w samo południe, zaplanowano podniebne widowisko.
- Zapraszam wszystkich mieszkańców woj. opolskiego. Będzie rzecz bardzo wyjątkowa. Nad Opolem przelecą trzy samoloty grupy akrobacyjnej - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski.
- Od godziny 12:00 do 12:20 będzie kilka przelotów nad pomnikiem. Oczywiście będzie można zobaczyć samoloty i z innych miejsc, bo one będą robiły nawrót w kierunku obwodnicy Opola - dodaje.
Po pokazie odbędą się główne uroczystości, czyli złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i wystąpienia okolicznościowe. Od godziny 16:00 w Parku Nadodrzańskim zaplanowano piknik rodzinny, czyli pokazy sprzętu opolskiej policji i straży pożarnej. - Będzie grupa antyterrorystyczna, będzie grupa psów poszukiwawczych, będą pokazy sprawności strażackich - jednostki ratownictwa wodnego. Będzie się działo.
- Być może uda się także załatwić lądowanie śmigłowca LPR - dodaje wojewoda.
Na "majówkę" z okazji Święta Konstytucji 3 Maja zaprasza także prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Sowada.
Od godz. 14:00 opolski rynek zamieni się m.in. w barwny polski targ przedwojennego Opola, a najmłodsi będą mogli uczestniczyć w wielu animacjach i artystycznych warsztatach, podczas których wykonają biało-czerwone chorągiewki, okolicznościowe przypinki, magnesy i zakładki do książek z opolskim wzorem.
Na scenie zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca Opole, a także widowiskowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla.
Zespól Pieśni i Tańca Opole zaprosi również opolan do zatańczenia wspólnie poloneza. O godz. 17:00 piknik zakończy swoim koncertem zespół "Retro Orchestra".
Będzie można także otrzymać egzemplarz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyjątkowy przedruk "Gazety Opolskiej z 3 marca 1923 roku" - informuje opolski ratusz.