Rośnie liczba mieszkańców Opola skarżących się na hałas. I nie chodzi tu o hałas kolejowy czy drogowy. Miasto ma już na koncie dwie decyzje, które przeszły przez Najwyższy Sąd Administracyjny, gdzie mieszkańcy skarżyli się na głośne dzwony kościelne. Kilka kolejnych podobnych skarg udało się rozwiązać polubownie.
- Rośnie liczba skarżących się na uciążliwe sąsiedztwo marketów - mówi Monika Czech-Tańczuk z opolskiego ratusza.
- One mają bardzo duże wentylatory, które są w bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. Też te rozwiązania do ogrzewania budynków - pompy ciepła, to też są wymienniki, które są instalowane na zewnątrz i one też generują hałas. Więc faktycznie więcej mamy skarg na hałas w mieście.
Dodajmy, że zgodnie z najnowszą mapą akustyczną Opola, gdzie sprawdzany jest hałas drogowy, kolejowy i przemysłowy, szczególnie głośno, czyli powyżej obowiązujących norm, jest w sześciu miejscach stolicy województwa. To ulica Niemodlińska, na odcinku od Wrocławskiej do Wojska Polskiego, ul. Wrocławska, okolice ul. Jagiełły przy placu Klasztornym i dalej - Nysy Łużyckiej od Luboszyckiej do Wrocławskiej, ulica Spychalskiego oraz Partyzancka.
W Opolu mamy 14 głównych punktów pomiaru hałasu plus 4 nowe, które powstały w ramach systemu ITS.
Dziś, 25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.