Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-22, 14:40 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jarmark Wojciechowy w sercu Opola. Jest coś dla ciała, jest coś dla ducha [ZDJĘCIA]

Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Średniowieczna wioska stanęła w centrum Opola. Jest tam m.in. kuchnia, warsztaty stolarzy, kowali czy rymarzy. To część Święta Wojciechowego, organizowanego w stolicy województwa na pamiątkę pobytu w mieście świętego, pierwszego patrona Polski.
- Każde młode państwo, które wprowadzało chrześcijaństwo potrzebowało swoich patronów, swoje pierwsze relikwie. I dla naszego kraju to był właśnie Św. Wojciech - mówi Marek Mansz.

Średniowiecze we współczesnym wydaniu, jakie miłośnicy tej epoki serwują pod Zamkiem Górnym, jest pełne zapomnianych zawodów. Można spróbować wygarbować skórę, oczywiście taką na pasek do spodni, albo przyjrzeć się, jak powstaje kolczuga.

- Na początku skórę specjaliści garbowali i od razu wytwarzali produkty. Dopiero potem powstały specjalizacje - mówi nam średniowieczny rymarz. - Tutaj akurat nakładam na hełm kolczugę nitowaną. to jest oplot kolczy, on służy do ochrony twarzy przed pchnięciami i cięciami. Każde kółeczko jest zaplecione w cztery inne - mówi średniowieczny snycerz.

Na miejscu jest też coś dla ciała, czyli strawa w wersji średniowiecznej. Smakołyki tretowane w oleju.

- To są placuszki puri, czyli XV-wieczny dziadek langosza i mamy kutasiki, czyli XVII-wieczny erzac pasztetu francuskiego - przekazuje Małgorzata Bliskowska z Kuchni Rycerskiej.

Jarmark Św. Wojciecha w Opolu potrwa do wieczora. Od 18:00 w planie koncert Slavograjki, Bitwa Bardów, a na deser - koncert zespołu Dziwoludy & Mantikora. Z okazji święta Zamek Górny do 19:00 można zwiedzać nieodpłatnie.
Marek Mansz
Małgorzata Bliskowska
rymarz i snycerz

Zobacz także

2025-01-03, godz. 19:33, Sport i turystyka Jeden dobry set nie wystarczył. UNI przegrywa w Łodzi z Budowlanymi Siatkarki UNI Opole przegrały na wyjeździe z Budowlanymi Łódź 0:3 (20:25, 19:25, 26:28) w 14. kolejce rozgrywek Tauron Ligi. Najwięcej punktów w spotkaniu - 24 - zdobyła Paulina Damaske, która uznana została za najlepszą zawodniczkę… » więcej 2025-01-03, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Powódź pod lupą prokuratury. Sprawdzane przyczyny i decyzje samorządów Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła śledztwo w sprawie powodzi, która w połowie września 2024 roku dotknęła południowe rejony Opolszczyzny. Śledztwo obejmuje dwa główne wątki: sprowadzenie zagrożenia życia i zdrowia oraz… » więcej 2025-01-03, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Opole bez schronów – gdzie szukać miejsca ukrycia w razie zagrożenia? W obliczu potencjalnych zagrożeń wiele osób zastanawia się, gdzie szukać schronienia, szczególnie w sytuacji nagłego ataku. Opole nie posiada żadnego schronu spełniającego wymagania techniczne. Nowa ustawa o ochronie ludności i… » więcej 2025-01-03, godz. 09:00, Sport i turystyka Pierwszy w tym roku ligowy mecz siatkarek Uni Opole Trudne zadanie stoi dziś (03.01) przed siatkarkami Uni Opole. W meczu otwierającym 14. kolejkę Tauron Ligi wilczyce zmierzą się w delegacji z Grot Budowlanymi Łódź. Drużyna rywalek zajmuje aktualnie trzecie miejsce w tabeli. Do lidera… » więcej 2025-01-03, godz. 07:45, Sport i turystyka Opłatkowe spotkania sportowców. Ponad trzy dekady tradycji Od ponad 30 lat, dzięki inicjatywie księdza prałata Zygmunta Lubienieckiego, w Opolu Szczepanowicach odbywają się opłatkowe spotkania ludzi sportu z Opolszczyzny. Rozpoczynają się mszą świętą, modlitwą wiernych i wspólnym dzieleniem… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »