Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-22, 14:40 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jarmark Wojciechowy w sercu Opola. Jest coś dla ciała, jest coś dla ducha [ZDJĘCIA]

Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Średniowieczna wioska stanęła w centrum Opola. Jest tam m.in. kuchnia, warsztaty stolarzy, kowali czy rymarzy. To część Święta Wojciechowego, organizowanego w stolicy województwa na pamiątkę pobytu w mieście świętego, pierwszego patrona Polski.
- Każde młode państwo, które wprowadzało chrześcijaństwo potrzebowało swoich patronów, swoje pierwsze relikwie. I dla naszego kraju to był właśnie Św. Wojciech - mówi Marek Mansz.

Średniowiecze we współczesnym wydaniu, jakie miłośnicy tej epoki serwują pod Zamkiem Górnym, jest pełne zapomnianych zawodów. Można spróbować wygarbować skórę, oczywiście taką na pasek do spodni, albo przyjrzeć się, jak powstaje kolczuga.

- Na początku skórę specjaliści garbowali i od razu wytwarzali produkty. Dopiero potem powstały specjalizacje - mówi nam średniowieczny rymarz. - Tutaj akurat nakładam na hełm kolczugę nitowaną. to jest oplot kolczy, on służy do ochrony twarzy przed pchnięciami i cięciami. Każde kółeczko jest zaplecione w cztery inne - mówi średniowieczny snycerz.

Na miejscu jest też coś dla ciała, czyli strawa w wersji średniowiecznej. Smakołyki tretowane w oleju.

- To są placuszki puri, czyli XV-wieczny dziadek langosza i mamy kutasiki, czyli XVII-wieczny erzac pasztetu francuskiego - przekazuje Małgorzata Bliskowska z Kuchni Rycerskiej.

Jarmark Św. Wojciecha w Opolu potrwa do wieczora. Od 18:00 w planie koncert Slavograjki, Bitwa Bardów, a na deser - koncert zespołu Dziwoludy & Mantikora. Z okazji święta Zamek Górny do 19:00 można zwiedzać nieodpłatnie.
Marek Mansz
Małgorzata Bliskowska
rymarz i snycerz

Zobacz także

2023-04-21, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Sobotnie porządki na opolskim Zaodrzu. Tym razem dla Ziemi Czas posprzątać po zimie i zrobić coś dla Ziemi - taka idea przyświeca akcji, którą w sobotę (22.04), właśnie w Dzień Ziemi, organizuje rada dzielnicy Zaodrze w Opolu. » więcej 2023-04-21, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Był wspaniałym kolegą, przełożonym". Opolanie pożegnali generała Edwarda Szwagrzyka Generał Edward Szwagrzyk, były dowódca 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, spoczął na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Dowodził opolską jednostką w latach 1989-95. Na emeryturze był mocno zaangażowany w działalność społeczną… » więcej 2023-04-21, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Ekologiczny happening w PSP 26 w Opolu z okazji Dnia Ziemi [ZDJĘCIA, FILM] Posadzili kwiatki i posprzątali otoczenie szkoły. Uczniowie PSP nr 26 w Opolu wzięli udział w ekologicznym happeningu z okazji przypadającego jutro (22.04) Dnia Ziemi. » więcej 2023-04-21, godz. 12:54, Kultura i rozrywka Premierowe utwory i te już dobrze znane. Meg Krzemień wystąpi wieczorem w Studiu M Radia Opole Magdalena Meg Krzemień wystąpi dziś (21.04) w Studiu M Radia Opole. Laureatka nagrody im. Anny Jantar w konkursie Debiuty 59. KFPP pojawi się na naszej radiowej scenie o godz. 19:00. Koncertu będzie można słuchać na antenie Radia Opole… » więcej 2023-04-21, godz. 11:01, Wiadomości z regionu "To jest bardzo uciążliwe". Mieszkaniec Opola zwraca uwagę na duże natężenie hałasu w mieście [INTERWENCJA] - Hałas jest bardzo uciążliwy. W ciepłe dni nie da się otworzyć okien - alarmuje mieszkaniec Opola. Powodem jest duży ruch samochodów, których na opolskich ulicach przybywa. Słuchacz Radia Opole pyta zatem, czy miasto planuje problem… » więcej
601602603604605606607
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »