Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-22, 14:40 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jarmark Wojciechowy w sercu Opola. Jest coś dla ciała, jest coś dla ducha [ZDJĘCIA]

Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Święto Wojciechowe [fot. Julia Pietkiewicz]
Średniowieczna wioska stanęła w centrum Opola. Jest tam m.in. kuchnia, warsztaty stolarzy, kowali czy rymarzy. To część Święta Wojciechowego, organizowanego w stolicy województwa na pamiątkę pobytu w mieście świętego, pierwszego patrona Polski.
- Każde młode państwo, które wprowadzało chrześcijaństwo potrzebowało swoich patronów, swoje pierwsze relikwie. I dla naszego kraju to był właśnie Św. Wojciech - mówi Marek Mansz.

Średniowiecze we współczesnym wydaniu, jakie miłośnicy tej epoki serwują pod Zamkiem Górnym, jest pełne zapomnianych zawodów. Można spróbować wygarbować skórę, oczywiście taką na pasek do spodni, albo przyjrzeć się, jak powstaje kolczuga.

- Na początku skórę specjaliści garbowali i od razu wytwarzali produkty. Dopiero potem powstały specjalizacje - mówi nam średniowieczny rymarz. - Tutaj akurat nakładam na hełm kolczugę nitowaną. to jest oplot kolczy, on służy do ochrony twarzy przed pchnięciami i cięciami. Każde kółeczko jest zaplecione w cztery inne - mówi średniowieczny snycerz.

Na miejscu jest też coś dla ciała, czyli strawa w wersji średniowiecznej. Smakołyki tretowane w oleju.

- To są placuszki puri, czyli XV-wieczny dziadek langosza i mamy kutasiki, czyli XVII-wieczny erzac pasztetu francuskiego - przekazuje Małgorzata Bliskowska z Kuchni Rycerskiej.

Jarmark Św. Wojciecha w Opolu potrwa do wieczora. Od 18:00 w planie koncert Slavograjki, Bitwa Bardów, a na deser - koncert zespołu Dziwoludy & Mantikora. Z okazji święta Zamek Górny do 19:00 można zwiedzać nieodpłatnie.
Marek Mansz
Małgorzata Bliskowska
rymarz i snycerz

Zobacz także

2025-01-10, godz. 20:00, Sport i turystyka Dreman Exlabesa jedzie do Leszna. Stawką kolejna runda Pucharu Polski Dreman Exlabesa Opole Komprachcice zmierzy się w sobotę (11.01) z Futsalem Leszno w ramach 1/32 finału Pucharu Polski. » więcej 2025-01-10, godz. 14:34, Wiadomości z regionu Trzy opolskie samorządy wśród oszukanych przez prywatną szkołę. Chodzi o wyłudzenie subwencji oświatowej Opole, Strzelce Opolskie oraz Kędzierzyn-Koźle - te trzy samorządy z naszego województwa zostały oszukane przez jedną z niepublicznych szkół. Placówka miała między innymi wyłudzać pieniądze z dotacji oświatowych. Śledztwo w… » więcej 2025-01-10, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Kwesta motocyklistów dla dzieci powodzian w Prudniku. "Mamy w sobie ten gen pomocy". Kwesta dla dzieci z terenów powodziowych prowadzona będzie podczas XVIII Motocyklowego Kolędowania w Prudniku - Lesie. Niedzielne (12.01) wydarzenie organizowane jest pod hasłem 'Zaśpiewajmy wszyscy razem' i tradycyjnie już odbędzie… » więcej 2025-01-10, godz. 10:45, Kultura i rozrywka O przemocy rówieśniczej w teatrze. Spektakl dla młodzieży i nie tylko 'POV' Masz 12 lat i prze****ne' premiera tego spektaklu jutro (11.01) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Tekst Mariusza Gołosza wyreżyserowała Marta Streker. Autor dramatu został nagrodzony w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną… » więcej 2025-01-09, godz. 17:20, Kultura i rozrywka Pół wieku Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Atrakcje roku jubileuszowego Jubileusz 50-lecia świętuje w tym roku Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Z tej okazji zaplanowano m.in. czytania performatywne, spotkania z widzami i ekspertami w dziedzinie teatru. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »