Po tężni w Opolu już spływa solanka. Szkolenie z obsługi urządzeń i zasad uzupełniania przeszli właśnie pracownicy, którzy na co dzień będą zajmować się konstrukcją wybudowaną przy ul. Tarnopolskiej, ochrzczoną już mianem Malinka Zdrój.
Tężnia jest wysoka na prawie 8 metrów, szeroka na 4 i długa na przeszło 31 metrów. Jest największa w naszym regionie. Można przejść przez jej środek, można spacerować wokół, można zasiąść na jednej z kilkudziesięciu ławek. - Powierzchnia tarniny, czyli płuc tężni to 300 m2 - przekazuje Tomasz Sarkowicz z firmy budującej tężnię.
- Konstrukcja drewniana jest z modrzewia, bo to modrzew się właśnie najbardziej do tego nadaje. To, po czym leci nam solanka, to jest dzika śliwka, to jest właśnie tarnina. Przyjeżdża z Bieszczad i z innych części Polski. I to ona jest układana na konstrukcji modrzewiowej.
- Nie można zastosować tutaj elementów ze zwykłej stali, która koroduje. Wszystkie elementy są wykonane ze stali kwasoodpornej. Pompy są odporne na działanie soli. Betony są takie, jakie stosuje się nad morzem - dodaje Paweł Sarkowicz. kierownik budowy.
Dodajmy, że o wypełnienie tężni trzeba dbać. To solanka, gdzie jednak nie liczy się zasolenie, a poziom mikroelementów - jodu, potasu i bromu.
Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę (15.04) w samo południe.
Więcej o oczekiwaniach związanych z Malinką Zdrojem powiemy w jutrzejszym (12.04) magazynie interwencyjnym Radia Opole, po godzinie 12:00.