Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-02-14, godz. 06:06, Wiadomości z regionu "Kochaj serce(m)". W NFZ dzień otwarty poświęcony sercu Konsultacje z kardiologami, wykonanie badanie EKG, czy zmierzenie ciśnienia - to tylko część usług, z których będą mogli skorzystać dzisiaj (14.02) mieszkańcy odwiedzający opolski oddział NFZ. O godzinie 10:00 w siedzibie przy… » więcej 2023-02-14, godz. 00:45, Wiadomości z regionu Uwaga kierowcy! Dzisiaj zmieni się organizacja ruchu przy dworcu PKP Opole Główne Dzisiaj od rana (14.02) będzie obowiązywać kilkudniowa zmiana organizacji ruchu przy dworcu kolejowym Opole Główne. Chodzi o krótki odcinek u zbiegu ulic: Krakowskiej, Korfantego i 1 Maja. » więcej 2023-02-13, godz. 19:36, Patronaty - polecamy Wystawa prac Zygmunta Moryty w GSW 'Trzech to już tłum' - wystawa pod takim tytułem została otwarta w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Zgromadzone prace pochodzą z różnych okresów twórczości Zygmunta Moryty, który pozostawał aktywny na polu sztuki od końca… » więcej 2023-02-13, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Użył atrapy miecza, by wymusić pieniądze. Teraz grozi mu nawet 25 lat więzienia Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces 42-letniego Adama B., który miał przemocą wymuszać od swojego kolegi i jego partnerki 10 tysięcy złotych. Mężczyzna miał też spowodować liczne obrażenia ciała u pokrzywdzonych. Zdarzenie… » więcej 2023-02-13, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Ruch wahadłowy i brak przejścia dla pieszych - od wtorku utrudnienia w okolicach placu przed dworcem Opole Główne W związku z przebudową placu dworcowego od jutra (14.02) zmienia się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania Krakowskiej z 1 Maja i Korfantego - informuje rzecznik opolskiego ratusza Adam Leszczyński. Do piątku (17.02) włącznie zamknięty… » więcej
677678679680681682683
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »