Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-02-23, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Dzisiaj sesja w opolskim ratuszu. Radni zajmą się m.in programem rewitalizacji Dzisiaj (23.02) 69. sesja Rady Miasta Opola. Obrady rozpoczną się punktualnie o godzinie 10:00. Radni będą głosować między innymi nad rezolucją, która ma przyśpieszyć pracę rządu w kwestii obrony cywilnej i ochrony ludności… » więcej 2023-02-23, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Opole apeluje o uregulowanie przepisów prawa. Chodzi o obronę cywilną Władze Opola domagają się uregulowania przepisów dotyczących obrony cywilnej. Na dzisiejszej (23.02) sesji rady miasta będzie głosowana rezolucja skierowana do rządu. Jak czytamy w uzasadnieniu trzeba: 'biorąc pod uwagę sytuację… » więcej 2023-02-22, godz. 15:30, Gospodarka Sprawdzam, bez wniosków i zapytań do urzędu. Powiat opolski ma nowy geoportal Sprawdzisz gminne plany zagospodarowania, status nieruchomości, uzbrojenie terenów a nawet klasę ziemi - geoportal powiatu opolskiego wszedł na wyższy poziom e-usług. » więcej 2023-02-22, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Podwyżka za ogrzewanie o 140 procent. Mieszkańcy Czarnowąsów są załamani [INTERWENCJA] To jest katastrofa cenowa - mieszkańcy podopolskich Czarnowąsów załamani podwyżkami za ogrzewanie. Od początku 2023 roku dostawcą ciepła została ECO, wcześniej był to ELKOM. Po obliczeniu nowych stawek wyszło, że muszą płacić… » więcej 2023-02-21, godz. 14:52, Wiadomości z regionu Próba oszustwa "na policjanta" zakończyła się zatrzymaniem na gorącym uczynku Kolejna próba wyłudzenia pieniędzy. Tym razem metodą 'na policjanta'. Seniorkę chciało oszukać trzech mężczyzn. Zostali zatrzymani na gorącym uczynku. » więcej
670671672673674675676
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »