Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-02-27, godz. 14:30, Gospodarka Elektrownia Opole z kolejnym certyfikatem EMAS za ochronę środowiska Elektrownia Opole oraz Elektrownia Dolna Odra należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, po raz kolejny wyróżnione certyfikatami EMAS, przyznawanymi za najlepsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska… » więcej 2023-02-27, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Opole: Przystanek MZK "Katowicka-Szpital" nie będzie przywrócony Opolski ratusz nie zmieni decyzji dotyczącej zlikwidowania przystanku MZK na ul. Katowickiej przy Szpitalu Wojewódzkim i osiedlu akademickim. Z pytaniem do władz miasta podczas ostatniej sesji zwrócił się radny Tomasz Kaliszan z Platformy… » więcej 2023-02-26, godz. 12:36, Sport i turystyka Deja Vu z Opola. Gwardia przegrywa z Ostrovią Ostrów Wielkopolski Szczypiorniści Gwardii Opole przegrali na wyjeździe z Ostrovią Ostrów Wielkopolski 25:26 w meczu 17. serii PGNiG Superligi. Powtórzył się scenariusz z pierwszego spotkania tych dwóch drużyn, które rozgrywane było w Opolu. Ponownie… » więcej 2023-02-26, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Są różnice w wykształceniu i doświadczeniu. Ukraińscy lekarze w opolskich szpitalach 2 lekarzy, 4 salowe i pomoc kuchenna - to ukraińska kadra, która pracuje w Klinicznym Centrum Ginekologii i Położnictwa w Opolu. Cała siódemka to panie. » więcej 2023-02-25, godz. 17:00, Sport i turystyka Zrewanżować się za bolesną porażkę. Gwardia zagra z beniaminkiem Gwardziści wracają do gry. W kolejnym spotkaniu PGNiG Superligi piłki ręcznej opolski zespół zmierzy się na wyjeździe z beniaminkiem Ostrovią Ostrów Wielkopolski. Po bolesnej porażce w pierwszej części sezonu, zawodnicy Rafała… » więcej
665666667668669670671
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »