Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-03-02, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Ginące zawody. Ostatnia opolska kaletniczka kończy działalność [FILM, ZDJĘCIA] Z mapy Opola znika ostatni zakład kaletniczy. Z końcem marca opolska kaletniczka Elżbieta Klepczyk po pół wieku pracy zawodowej postanowiła zakończyć działalność. Przez jej ręce przeszły tysiące torebek, plecaków i pasków… » więcej 2023-03-02, godz. 18:30, Kultura i rozrywka Z Anną Goc o życiu osób niesłyszących pokazanym w książce "Głusza" O reportażu poświęconym osobom niesłyszącym mówiła w Opolu Anna Goc. Dziennikarka i autorka książki 'Głusza' była gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W swoim reportażu pokazuje, jak ważny jest polski język migowy w… » więcej 2023-03-02, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dyspozytorzy medyczni mają nową bazę. To oni odbierają zgłoszenia z numeru 999 [ZDJĘCIA] Nowe pomieszczenia i sprzęt, ale przede wszystkim lepszy komfort pracy. Opolska dyspozytornia medyczna przeniosła się do nowych pomieszczeń przy ul. Mickiewicza 1 w Opolu. To miejsce, gdzie odbierane są połączenia z numeru 999. » więcej 2023-03-02, godz. 15:31, Wiadomości z regionu Zabytkowa lokomotywa "odjedzie" sprzed dworca PKP Opole Główne [ZDJĘCIA] Zabytkowa lokomotywa stojąca przed dworcem PKP Opole Główne zmieni lokalizację. Plan jest taki, żeby przenieść ją na przeciwległą stronę placu dworcowego, która obecnie jest remontowana. Maszynę czeka też remont. » więcej 2023-03-01, godz. 16:00, Gospodarka Sieć przesyłowa do likwidacji? Radni PO pytają o ceny i źródła ciepła w Czarnowąsach Radni miejscy Opola z klubu Platformy Obywatelskiej apelują do prezydenta o podjęcie tematu źródeł i cen ciepła dla mieszkańców Czarnowąs i gminy Dobrzeń Wielki. » więcej
662663664665666667668
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »