Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-03-03, godz. 18:57, Wiadomości z regionu Po kwiaty już, na pączka za chwilę. Pierwsi usługodawcy w Centrum Przesiadkowym Opole Główne [ZDJĘCIA] Pierwsi najemcy 'wprowadzają' się do lokali usługowych w Centrum Przesiadkowym Opole Główne. Działalność rozpoczęła już kwiaciarnia, wkrótce dołączą do niej cukiernia i sklep spożywczy. » więcej 2023-03-03, godz. 16:57, Kultura i rozrywka Tydzień Filmu Chińskiego w Opolu. Potrwa do czwartku w Kinie Meduza Tydzień Filmu Chińskiego rozpoczyna się w piątek (3.03) w Kinie Meduza w Opolu. Wśród zaproponowanych tytułów znalazły się 'Hero', 'Dom Latających Sztyletów' i 'Zapalcie czerwone latarnie'. Organizatorami są Instytut Konfucjusza… » więcej 2023-03-03, godz. 11:15, Kultura i rozrywka W Opolu ruszają spotkania wspomnieniowe o dawnych Kresach Rusza cykl spotkań wspomnieniowych w ramach projektu 'Rodem z Kresów. Historie osobiste'. Na pierwsze takie wydarzenie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu zaprasza w sobotę (4.03). » więcej 2023-03-03, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Opole: LO 9 idzie do remontu. Szkoła zyska nowy blask z zewnątrz i wewnątrz [ZDJĘCIA] Liceum Ogólnokształcące numer 9 w Opolu zyska nowy wygląd. Już niedługo budynek zostanie ocieplony i uszczelniony. Będzie też zainstalowane nowe ogrzewanie. » więcej 2023-03-02, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Podwyżki cofnięte. Mieszkańcy Czarnowąsów i Dobrzenia Wielkiego zapłacą mniej za ciepło Rachunki za ciepło w Czarnowąsach i Dobrzeniu Wielkim będą niższe. Przypomnijmy, o ponad 140-procentowych podwyżkach za ogrzewanie w tych miejscowościach informowaliśmy w paśmie interwencyjnym Radia Opole. Jak ogłosił dziś prezydent… » więcej
661662663664665666667
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »