Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-03-06, godz. 21:20, Sport i turystyka Cenne zwycięstwo w Nowym Sączu. Odra - Sandecja 2:0 Odra Opole wygrała w niezwykle ważnym meczu dla układu tabeli Fortuna 1. Ligi. Zawodnicy Adama Noconia pokonali na wyjeździe Sandecję Nowy Sącz 2:0. Pierwsza bramka dla Odry Opole padła w kuriozalnych okolicznościach, po trzecim rzucie… » więcej 2023-03-06, godz. 21:17, Sport i turystyka Miasto wsparło kluby sportowe. 6. Festiwal Sportowego Opola za nami 6,5 mln złotych - tyle pieniędzy trafiło do opolskich klubów sportowych w trakcie dzisiejszego (06.03) 6. Festiwalu Sportowego Opola. Gospodarze miasta przyznali dotacje i nagrody dla sportowców i drużyn reprezentujących Opole w rozgrywkach… » więcej 2023-03-06, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Opole: opłata za deszczówkę ponownie na wokandzie. Skarga na kalkulację opłaty Wraca temat deszczówki w Opolu. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ma trafić także druga uchwała rady miasta w tej sprawie. Zaskarżyć chce ją Tomasz Wolny, mieszkaniec Opola. Jego zdaniem kalkulacja cenowa jest źle zrobiona… » więcej 2023-03-06, godz. 11:11, Sport i turystyka Ważny mecz Odry Opole. Niebiesko-czerwoni zagrają z Sandecją Nowy Sącz Na zakończenie 22. kolejki Fortuna 1. Ligi, Odra Opole powalczy o kolejne ligowe punkty. Niebiesko-czerwoni kontynuują wyjazdową serię spotkań po zimowej przerwie. Z trzech dotychczasowych wyjazdów przywieźli 4 punkty i mają nadzieję… » więcej 2023-03-05, godz. 13:06, Kultura i rozrywka "To co odrzucone" Tomasza Chmielewskiego w Galerii Aneks w Opolu Dwie tony tłucznia z marmuru wypełniają po sufit Galerię Aneks w Opolu. To nowo otwarta wystawa Tomasza Chmielewskiego. Ekspozycja nosi tytuł 'To co odrzucone'. » więcej
658659660661662663664
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »