Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-03-10, godz. 12:06, Wiadomości z regionu Włamywali się do samochodów, policja ich "rozpracowała" Mieli posługiwać się urządzeniem do kopiowania sygnałów z kluczyków samochodowych i w ten sposób włamywać się do samochodów. Policjanci z Opola ustalili, że może za tym stać zorganizowana grupa Gruzinów. » więcej 2023-03-10, godz. 10:45, Kultura i rozrywka Konkurs na najpiękniejsze kroszonki i pisanki w Muzeum Wsi Opolskiej Startuje 32. Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej 'Opolskie Kroszonki i Pisanki 2023'. Dziś (10.03) w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu w rywalizacji udział wezmą dzieci, w sobotę (11.03) zaplanowano konkurs dla dorosłych. » więcej 2023-03-09, godz. 21:50, Wiadomości z regionu Opole: tlenek węgla cały czas groźny. W mieszkaniu zasłabła nastolatka 14-letnia dziewczynka zasłabła w jednym z mieszkań przy ul. Odrowążów w Opolu. Została przewieziona do szpitala. » więcej 2023-03-09, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Ratusz zajmie dawną siedzibę opolskich celników Część wydziałów opolskiego urzędu miasta będzie przeniesiona do dawnej siedziby celników w kamienicy przy ul. Szpitalnej 5-7. Informację tę potwierdził rzecznik magistratu Adam Leszczyński, ale jak powiedział, nie wiadomo jeszcze… » więcej 2023-03-09, godz. 20:00, Sport i turystyka Gwardia Opole w wielkim finale! Gang Jagielskiego lepszy od Vive! [ZDJĘCIA] Co za historia! Gwardia Opole wygrywa z Vive Kielce po rzutach karnych i awansuje do finału Mistrzostw Polski Juniorów, które odbywają się w Opolu. W regulaminowym czasie gry był remis 31:31, ale więcej spokoju w karnych zachowali Gwardziści… » więcej
655656657658659660661
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »