Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2024-11-08, godz. 19:00, Sport i turystyka Ostatni gwizdek na Oleskiej. Pożegnanie stadionu pełnego wspomnień Odra Opole rozegra jutro (9.11) ostatni mecz w historii na stadionie przy ul. Oleskiej. Miejsce, które pamięta największe sukcesy opolskiego klubu wkrótce przestanie istnieć, a zespół przeniesie się na nowy stadion znajdujący się… » więcej 2024-11-08, godz. 18:30, Gospodarka Park Naukowo-Technologiczny powiększy się o kolejny budynek. W eXperience staną nowoczesne serwery Przy ulicy Technologicznej w Opolu trwają przygotowania do budowy kolejnego pawilonu. Już za dwa lata opolskie firmy otrzymają dostęp do miejsca, w którym dane będą przetwarzane w oparciu o nowoczesne metody obliczeniowe, takie jak… » więcej 2024-11-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Akademie niepodległościowe w szkołach. "To ważne święto" Szkoła do hymnu - to nazwa akcji, podczas której Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza szkoły do śpiewania 'Mazurka Dąbrowskiego' w ramach święta niepodległości. » więcej 2024-11-07, godz. 19:00, Gospodarka Erasmus+ czy SkillPoland. W Opolu promowano programy i konkursy edukacyjne dla uczniów Ciągły rozwój i praktyka - takie wnioski płyną z konferencji zorganizowanej dziś (07.11) w Opolu, a skierowanej do dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół zawodowych. » więcej 2024-11-07, godz. 17:00, Gospodarka Budowa spalarni przy ul. Podmiejskiej w sądzie. Jest wyrok WSA - Ten wyrok w żaden sposób nie zatrzymuje inwestycji - mówią przedstawiciele opolskiego ratusza. Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu dotyczący trwających procedur administracyjnych, które finalnie mają pozwolić… » więcej
62636465666768
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »