Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-03-18, godz. 18:55, Wiadomości z regionu Pożar na osiedlu AK w Opolu. Oświadczenie spółdzielni mieszkaniowej [ZDJĘCIA] Pożar balkonu w jednym z bloków na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Na miejscu sześć zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczna drabina. Akcja trwa. » więcej 2023-03-18, godz. 12:15, Gospodarka Jakie mają plany Ukraińcy, którzy przed i w czasie wojny przyjechali na Opolszczyznę? - Uchodźcy z Ukrainy zadomowili się na Opolszczyźnie, czują się tu bezpiecznie. 25% z nich chce tu zostać na dłużej, a może nawet na zawsze. » więcej 2023-03-17, godz. 21:00, Wiadomości z regionu "Cały czas ważna jest prewencja". Wiosenne spotkanie kardiologów w Opolu Opole stało się chwilowo stolicą polskiej kardiologii. Kilkuset ekspertów z ośrodków medycznych w całym kraju bierze udział w 86. Wiosennej Konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i piętnastej konferencji kardiologii polskiej… » więcej 2023-03-17, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Z sądu: wyrok w zawieszeniu za pobicie obywatela Ukrainy Pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Taki wyrok usłyszał dziś (17.03) w Sądzie Okręgowym w Opolu 35-letni Marcin L., który pobił obywatela Ukrainy. Do tego zdarzenia na tle narodowościowym doszło 17 września 2022… » więcej 2023-03-17, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Mieszkańcy zgłaszają kolejne zaśmiecone miejsce. Tym razem to Opole Zachodnie [INTERWENCJA] - To jest dramat - alarmuje słuchaczka Radia Opole, która jest oburzona tym, jak wygląda plac w okolicach dworca Opole Zachodnie. Idąc chodnikiem wzdłuż parkingu i torów, niemal na każdym kroku można znaleźć wyrzucone tam butelki… » więcej
646647648649650651652
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »