Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-03-19, godz. 12:55, Wiadomości z regionu "60/60" z DJ-em Adamusem. Nowa zabawa na antenie Radia Opole '60/60”, czyli '60 piosenek na 60-lecie KFPP w Opolu” - to nowy cykl Radia Opole, w którym Adam Jaworski, szerzej znany jako DJ Adamus, zaprasza słuchaczy do wspólnej zabawy i muzycznych wspomnień związanych z opolskim festiwalem… » więcej 2023-03-19, godz. 11:00, Sport i turystyka Trudny test przed opolską Odrą. Rywalem Arka Gdynia Poprawić domowe wyniki i uciekać przed strefą spadkową. To najważniejsze zadania piłkarzy Odry Opole na dalszą część sezonu Fortuna 1. ligi. Najbliższa okazja, aby zacząć realizować te cele już dzisiaj (19.03). Nie będzie o… » więcej 2023-03-19, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Koła gospodyń znów mogą stanąć do kulinarnej rywalizacji. Rusza "Bitwa Regionów" Koła gospodyń wiejskich mogą zgłaszać się do udziału w ogólnopolskim konkursie kulinarnym 'Bitwa Regionów'. Jego celem jest promowanie regionalnych potraw i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Konkurs jest organizowany… » więcej 2023-03-19, godz. 01:12, Sport i turystyka Gwardia walczyła, ale ostatecznie przegrała w Głogowie Szczypiorniści Gwardii Opole ulegli na wyjeździe Chrobremu Głogów 28:33 w meczu PGNiG Superligi. Zawodnikiem meczu został Kacper Grabowski, zdobywca 7. Bramek dla drużyny z Głogowa. » więcej 2023-03-18, godz. 20:53, Sport i turystyka UNI Opole wygrywa z Grupą Azoty Tarnów Siatkarki UNI Opole w końcu zwycięskie. Opolanki wygrały przed własną publicznością z Grupą Azoty Tarnów 3:0 (25:22, 25:15, 25:22) w rozgrywkach Tauron Ligi. Dzięki wygranej opolanki awansowały z 11. na 9. pozycję w ligowej ta… » więcej
645646647648649650651
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »