Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-03-28, godz. 09:05, Wiadomości z regionu W regionie sypnęło śniegiem. Dla kierowców nie był to łatwy poranek Zima na krótko wróciła na Opolszczyznę. Mogli się o tym przekonać kierowcy podróżujący drogami naszego regionu. Rano w rejonie Opola Wschodniego został potrącony pieszy, do kolizji doszło m.in. na ulicy Ozimskiej, Oświęcimskiej… » więcej 2023-03-27, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Krakowska zadrzewiona, Aleja Gwiazd rozproszona - pomysły na "serce" Opola zostaną na razie na papierze Bez nagrody głównej zakończył się konkurs na koncepcję zagospodarowania Krakowskiej w Opolu wraz z rynkiem. Zdobywcy II miejsca proponują: zieloną Krakowską, zapełnioną wysokimi drzewami, historyczny bruk pozostawiony tylko na zewnętrznej… » więcej 2023-03-27, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Sprawa zabójstwa noworodków z Ciecierzyna przed Sądem Najwyższym. Kasacje uznane w części Sprawa Aleksandry J. skazanej za zabójstwo 4 noworodków w Ciecierzynie wraca do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, uznając kasację złożoną przez Prokuratora Generalnego. » więcej 2023-03-27, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Ostrzeżenie IMGW. Chwilowy powrót ujemnych temperatur Na Opolszczyznę wraca zima, ale na krótko. Biuro prognoz IMGW zapowiada spadek temperatury poniżej zera. » więcej 2023-03-27, godz. 13:30, Sport i turystyka Dreman wywiązał się z roli faworyta. Clearex pokonany W 25. kolejce futsal ekstraklasy planowe, choć skromne zwycięstwo odniósł Dreman Opole Komprachcice. Zespół Jarosława Patałucha pokonał na własnym parkiecie Clearex Chorzów 2:0. » więcej
634635636637638639640
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »