Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-04-01, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Nietypowy dystans i dziwne wpisowe. Prima aprilis w Opolu na sportowo [ZDJĘCIA] Tu wszystko było z przymrużeniem oka, począwszy od wpisowego, startu, skończywszy na dystansach i strojach biegaczy. Opolski MOSiR z okazji przypadającego dziś prima aprilis zaprosił chętnych do wspólnego startu w I Biegu dla Ża… » więcej 2023-04-01, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Nie ma izby, będą kursy po mieście? Opole zlikwidowało "wytrzeźwiałkę" Oszczędności na poziomie miliona złotych rocznie da Opolu likwidacja izby wytrzeźwień - przekazuje rzecznik ratusza Adam Leszczyński. Dzisiaj (1.04) izba, działająca przy ulicy Popiełuszki kończy działalność. Koszt opieki nad… » więcej 2023-04-01, godz. 12:30, Kultura i rozrywka Attonare po raz kolejny wystąpi charytatywnie Tym razem będzie to koncert wielkopostny, z którego dochód przeznaczony zostanie na pomoc małemu Kacperkowi. » więcej 2023-04-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu W sezonie korzystać będzie można z kąpieliska Bolko, Malina i basenu "Błękitna Fala". Silesia bez ratowników Opolanie w tym roku podczas sezonu letniego będą mogli korzystać z dwóch kąpielisk - Malina i Bolko - oraz z basenu otwartego 'Błękitna Fala'. Jeśli chodzi o kamionkę Silesia, to ona nadal nie będzie strzeżona przez ratowników. » więcej 2023-04-01, godz. 11:00, Sport i turystyka Opole: pływalnia "Wodna Nuta" do remontu Po wakacjach kryta pływalnia 'Wodna Nuta' w Opolu ma być jak nowa. MOSiR planuje przeprowadzić tam remont i modernizację. Wymienione mają być między innymi basen solankowy, wentylacja oraz sauny. » więcej
624625626627628629630
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »