Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-04-06, godz. 14:53, Sport i turystyka Opolscy żużlowcy po raz pierwszy trenowali na własnym obiekcie Żużlowcy Kolejarza Opole po raz pierwszy wyjechali na tor przy Wschodniej. Opolanie długo czekali na możliwość trenowania na własnym obiekcie. Na przeszkodzie stawały deszczowa pogoda oraz nowa nawierzchnia, którą wysypano na tor… » więcej 2023-04-06, godz. 14:50, Sport i turystyka Czas na dwumecz o 9. miejsce. UNI Opole zagra w Radomiu Siatkarki UNI Opole zakończyły fazę zasadniczą sezonu 2022/2023 Tauron Ligi na 9. miejscu w tabeli. O tę 9. pozycję nasze siatkarki będą musiały jednak dodatkowo powalczyć w dwumeczu z Radomką Radom. Pierwsze spotkanie już dziś… » więcej 2023-04-06, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Oszustka ścigana listem gończym zatrzymana przez opolską Straż Graniczną [FILM] Jest podejrzana o liczne przestępstwa związane z wyłudzaniem kredytów, pożyczek i usług na podstawie sfałszowanych dokumentów wystawionych na różne osoby, a jej działania spowodowały straty na 200 tysięcy złotych. Funkcjonariusze… » więcej 2023-04-06, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Chłodna wiosna, tlenek węgla wciąż groźny. Apel opolskich strażaków - Niech świąteczny czas nie uśpi naszej czujności - apelują opolscy strażacy. Wiosna w tym roku jest chłodna, wciąż ogrzewamy nasze domu. To wprost przekłada się na liczbę interwencji służb związanych z zatruciami tlenkiem … » więcej 2023-04-06, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Chrześcijanie celebrują Wielki Tydzień Dzisiaj (06.04) rozpoczynają się najważniejsze wydarzenia w roku liturgicznym - Triduum Sacrum. » więcej
619620621622623624625
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »