Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-04-11, godz. 19:55, Wiadomości z regionu Malinka Zdrój. Tężnia już gotowa, solanka jest... odpowiednio słona [ZDJĘCIA] Po tężni w Opolu już spływa solanka. Szkolenie z obsługi urządzeń i zasad uzupełniania przeszli właśnie pracownicy, którzy na co dzień będą zajmować się konstrukcją wybudowaną przy ul. Tarnopolskiej, ochrzczoną już mianem… » więcej 2023-04-11, godz. 18:10, Wiadomości z regionu Las w Opolu? Jest pomysł na zagospodarowanie nieużytków Pomysł na utworzenie w Opolu miejskiego lasu skierował do samorządu radny Edward Odelga. Chodzi o zalesienie terenów leżących odłogiem lub niegdyś rolnych, gdzie dziś jakość gleb jest słaba. » więcej 2023-04-11, godz. 15:10, Kultura i rozrywka Radiowcy świętują, dzisiaj Dzień Radia. "To wymarzone miejsce pracy" 11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Celem tego święta jest podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć ma wielu konkurentów, wciąż radzi sobie bardzo dobrze, a do mieszkańców Opolszczyzny Radio Opole… » więcej 2023-04-11, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Kontener daje większe możliwości. OCRM kupuje nową karetkę Pierwszą w województwie karetkę kontenerową kupuje Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. To specjalistyczne auto jest szersze i wyższe niż tradycyjny ambulans. Sprawdza się na przykład w przewożeniu pacjentów otyłych. » więcej 2023-04-11, godz. 10:26, Wiadomości z regionu Czołowe zderzenie osobówek w Dylakach. Trwa akcja ratunkowa Mamy zablokowaną drogę wojewódzką 463 w Dylakach w powiecie opolskim. » więcej
616617618619620621622
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »