Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-04-13, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Z Partyzanckiej do Sławic pod wiaduktem. Będą zmiany na obwodnicy Opola Nowa estakada na węźle Sławice oraz poszerzenie obwodnicy - takie plany zmian na korkującym się odcinku krajowej 46 przebiegającej przez Opole ma miasto. » więcej 2023-04-13, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Jak działać, gdy zapali się autobus elektryczny? Szkolenie opolskich strażaków Jak zbudowany jest autobus elektryczny, gdzie ma baterie i jak funkcjonują ładowarki? Tego między innymi uczyli się opolscy strażacy w zajezdni MZK w Opolu. Szkolenie zorganizowano po to, by w razie pożaru służby wiedziały, jak gasić… » więcej 2023-04-13, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Ruszyły nowe nasadzenia na ścianach centrum przesiadkowego Opole Główne Rozpoczęła się regeneracja ogrodów wertykalnych w centrum przesiadkowym Opole Główne. To naprawa gwarancyjna. » więcej 2023-04-13, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Trójpak dla komunikacji miejskiej w Opolu proponują radni prezydenta. To między innymi autobusy ekspresowe 'Trójpak dla komunikacji miejskiej' proponują radni klubu prezydenta Opola. Pomysł zakłada przywrócenie, choć w części, linii nocnych, autobusy ekspresowe łączące skrajne dzielnice miasta oraz poprawę punktualności taboru MZK… » więcej 2023-04-13, godz. 12:53, Wiadomości z regionu Słodka ankieta dla krwiodawców. Czy smakuje im czekolada, którą otrzymują w stacjach krwiodawstwa? [ZDJĘCIA] O smak i jakość czekolady jako posiłku regeneracyjnego pytają krwiodawców w Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Przypomnijmy, każdy honorowy dawca po oddaniu krwi dostaje pakiet 9 tabliczek słodkości, odpowiednik… » więcej
613614615616617618619
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »