Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-04-14, godz. 13:34, Wiadomości z regionu To będzie las... pełen energii. Pracownicy opolskiej elektrowni z uczniami zalesiali kolejne tereny [ZDJĘCIA, FILM] Las Pełen Energii sadzili dziś (14.04) uczniowie na terenie nadleśnictwa Kup w gminie Dobrzeń Wielki. To inicjatywa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Elektrownia Opole, w którą włączona została, obok załogi zakładu… » więcej 2023-04-14, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Lodówka z odzysku w centrum przesiadkowym Opole Główne. To punkt wymiany książek Na razie romanse i sagi, ale również literatura naukowa. Od wczoraj (13.04) w poczekalni centrum przesiadkowego Opole Główne stoi punkt wymiany książek. » więcej 2023-04-14, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Kolejny wiadukt powstanie w Opolu. Będą też zmiany na Kośnego Otwarcie ulicy Kośnego i wiadukt w ciągu Plebiscytowej - takie zmiany zakłada nowa inwestycja planowana przez opolski ratusz. » więcej 2023-04-13, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Przejścia dla pieszych pod szczególnym nadzorem. Rusza policyjna akcja NURD Czy kierowcy i piesi zachowują się przepisowo na pasach? Opolscy policjanci w piątek (14.04.) przyjrzą się szczególnie temu, co dzieje się na przejściach dla pieszych. Od wczesnych godzin porannych w całym województwie ruszą z akcją… » więcej 2023-04-13, godz. 18:00, Gospodarka Remont DW 901 w Zawadzkiem. Wykonawca zerwał asfalt, droga jest zamknięta Około 35 milionów złotych będzie kosztować remont drogi wojewódzkiej 901 między Zawadzkiem a Żędowicami. Wykonawca od kilku tygodni prowadził prace na poboczach, a teraz kiedy pogoda się ustabilizowała, rozpoczął zasadniczą… » więcej
612613614615616617618
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »