Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-04-15, godz. 17:10, Sport i turystyka Czekali równe pół roku. Odra Opole wygrywa u siebie z GKS-em Tychy Przez sześć miesięcy piłkarze Odry Opole nie byli w stanie odnieść domowego zwycięstwa. Zrobili to w 27. kolejce 1. ligi, w której zasłużenie 3:0 zwyciężyli GKS Tychy. » więcej 2023-04-15, godz. 15:50, Sport i turystyka Mecz za "sześć" punktów. Gwardia zagra z Piotrkowianinem To może być jeden z kluczowych pojedynków w kontekście całego sezonu PGNiG Superligi dla Gwardii Opole. Już dziś (15.04) w Piotrkowie Trybunalskim zawodnicy Rafała Kuptela zmierzą się z tamtejszym Piotrkowianinem. Obie drużyny walczą… » więcej 2023-04-15, godz. 12:00, Sport i turystyka Pójść za ciosem. Odra podejmie tyski GKS Po wygranej w Katowicach z GKS-em piłkarze Odry Opole wracają na własny stadion. W 27. kolejce opolanie podejmą GKS Tychy. » więcej 2023-04-14, godz. 18:15, Sport i turystyka "Może w końcu pogoda będzie łaskawa". Kolejarz Opole czeka na pierwszy mecz sezonu Żużlowcy Kolejarza Opole szykują się na inaugurację sezonu. W pierwszym meczu w niedzielę (16.04) przy Wschodniej podejmą Unię Tarnów. » więcej 2023-04-14, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Tu liczył się czas i kalkulator w głowie. Mistrzostwa tabliczki mnożenia po raz pierwszy w Opolu Dla nich mnożenie i dzielenie to pestka. 60 uczniów klas III szkół podstawowych z Opola rywalizowało dziś (14.04) w I Mistrzostwach Tabliczki Mnożenia. Zadania wykonywali zarówno w grupach, jak i indywidualnie. Wszystkie oparte były… » więcej
611612613614615616617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »