Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-04-20, godz. 14:13, Wiadomości z regionu Niewiele pamięta, bo był pijany, ale do winy się przyznał. Ruszył proces oskarżonego o pobicie ze skutkiem śmiertelnym W czasie czterodniowej libacji alkoholowej miał dopuścić się ciężkiego pobicia, wskutek którego poszkodowany zmarł. W opolskim Sądzie Okręgowym ruszył proces Krzysztofa S. » więcej 2023-04-20, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Znamy trasę "ekspresu MZK Opole". Radni komentują Od ul. Wygonowej przez Ozimską, Nysy Łużyckiej, Dambonia i obwodnicę Piastowską do Centrum Handlowego Karolinka - tak przedstawia się wybrana przez mieszkańców koncepcja trasy autobusu ekspresowego w Opolu. Uruchomienie nowej linii… » więcej 2023-04-20, godz. 09:00, Sport i turystyka Prudnik: rekreacyjna impreza rowerowa śladami legend polskiego kolarstwa Rodzinna impreza kolarska po raz ósmy wystartuje w Prudniku. Jest to Turystyczny Rajd Rowerowy „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy - legend polskiego kolarstwa”. Obaj mistrzowie krajowych i zagranicznych wyścigów… » więcej 2023-04-20, godz. 08:25, Wiadomości z regionu Nowe/stare w MZK Opole? Mieszkańcy pytają o wrześniowe plany [INTERWENCJA] Zlikwidowali po to, by teraz przywracać? O przyszłość kursów MZK w Opolu pytają słuchacze Radia Opole. Przypomnijmy, pomysł radnych klubu prezydenta Opola zakłada od września organizację w mieście tzw. linii szybkich, które połączą… » więcej 2023-04-20, godz. 06:30, Wiadomości z regionu Magnolie w Opolu. "Trzeba podziwiać je... szybko" [ZDJĘCIA] Choć pogoda nie rozpieszcza, one dają znać, że to już wiosna. Planując wiosenne spacery zachęcamy do odwiedzenia opolskiej wyspy Pasieka, gdzie królują magnolie. Zacząć można przed Radiem Opole, a potem warto poszukać 100-letniego… » więcej
605606607608609610611
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »