Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-04-22, godz. 16:58, Sport i turystyka W tabeli bez zmian. Odra remisuje w Częstochowie ze Skrą W 28. kolejce Fortuna 1. ligi opolska Odra zremisowała na wyjeździe ze Skrą Częstochowa 1:1. W walce o utrzymanie niewiele się zmieniło. Odra nad tym rywalem ma nadal dwa punkty przewagi. » więcej 2023-04-22, godz. 15:50, Sport i turystyka Kolejna porażka nie wchodzi w grę. W meczu o utrzymanie Gwardia zmierzy się z Pogonią Ten mecz może oznaczać być albo nie być na kolejny sezon w Superlidze. Na trzy kolejki przed końcem sezonu w Opolu Gwardia zagra z Pogonią Szczecin. » więcej 2023-04-22, godz. 14:40, Wiadomości z regionu Jarmark Wojciechowy w sercu Opola. Jest coś dla ciała, jest coś dla ducha [ZDJĘCIA] Średniowieczna wioska stanęła w centrum Opola. Jest tam m.in. kuchnia, warsztaty stolarzy, kowali czy rymarzy. To część Święta Wojciechowego, organizowanego w stolicy województwa na pamiątkę pobytu w mieście świętego, pierwszego… » więcej 2023-04-22, godz. 13:00, Wiadomości z regionu "Zdrowie pod kontrolą". Profilaktyczna akcja w CH Karolinka Nawet podczas zakupów można zadbać o zdrowie. Możliwość taką przygotowali studenci zrzeszeni w międzynarodowym stowarzyszeniu IFMSA - Poland. Dzisiaj (22.04) w Centrum Handlowym Karolinka w Opolu, w okolicach apteki, do godziny 18:00… » więcej 2023-04-22, godz. 13:00, Sport i turystyka "To jest ultra ważny mecz". Odra jedzie do Częstochowy. Relacja w Radiu Opole Piłkarze Odry Opole cały czas muszą oglądać się za siebie i uciekać przed strefą spadkową. Dzisiaj (21.04) niebiesko-czerwonych czeka jeden z ważniejszych pojedynków w kontekście utrzymanie w Fortuna 1. lidze. W 28. kolejce Odra… » więcej
601602603604605606607
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »