Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-04-29, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Święto Konstytucji 3 Maja w Opolu. Pokazy lotnicze i piknik rodzinny Pierwszy w historii Opola przelot i lotniczy pokaz Grupy Akrobacyjnej 'Żelazny' uświetni święto Konstytucji 3 Maja w Opolu. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele franciszkanów w Opolu o godzinie 10:30, następnie uczestnicy… » więcej 2023-04-29, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Długi weekend majowy. NFZ przypomina o świątecznej opiece zdrowotnej 13 placówek w woj. opolskim będzie świadczyć usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej podczas długiego majowego weekendu (29.04-3.05) - informuje opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Można zgłosić się między innymi… » więcej 2023-04-29, godz. 06:30, Sport i turystyka Eksperymentów nie będzie. Opolski Kolejarz z Rawiczem pościga się w takim samym składzie jak w Pile W niedzielę (30.04) dojdzie do żużlowych 'kolejarskich' derbów. Przy Wschodniej spotkają się zespoły z Opola i Rawicza. Poznaliśmy składy na ten mecz. » więcej 2023-04-28, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Opole: autobusy MZK w majówkę będą jeździć jak w święta i dni wolne od zajęć szkolnych Autobusy miejskie w Opolu zmieniają rozkład jazdy na długi majowy weekend. » więcej 2023-04-28, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Uwaga kierowcy! Niebezpieczne popołudnie na opolskich drogach Do zdarzenia drogowego doszło na DW414 w Górkach za Opolem. Samochód osobowy wypadł z jezdni i dachował w rowie. Uszkodzony został także bus. » więcej
595596597598599600601
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »