Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-04-30, godz. 17:50, Sport i turystyka 2. Liga Żużlowa: hit kolejki dla Kolejarza Opole. Zawodnik ze Szwecji trafił do szpitala W meczu na szczycie 4. kolejki 2. Ligi Żużlowej Kolejarz Opole przed własną publicznością pokonał Kolejarza Rawicz 54:35. Dzięki tej wygranej opolanie awansowali na pierwsze miejsce w tabeli rozgrywek. Komplet punktów dla gospodarzy… » więcej 2023-04-30, godz. 10:00, Sport i turystyka Czas "kolejarskich" derbów. Żużlowcy Kolejarza Opole zmierzą się z Kolejarzem Rawicz To starcie dwóch niepokonanych jak do tej pory zespołów. W żużlowych derbach Kolejarz Opole podejmie imiennika z Rawicza. » więcej 2023-04-29, godz. 21:45, Wiadomości z regionu Opole: będzie prawoskręt z 1 Maja w kierunku Armii Krajowej. Bo okazało się, że jednak jest potrzebny Poprawi się komunikacja w rejonie dworca kolejowego i centrum przesiadkowego Opole Główne. Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na projekt i budowę prawoskrętu z ul. 1 Maja w kierunku ul. Armii Krajowej. Inwestycja ma być prowadzona… » więcej 2023-04-29, godz. 14:00, Sport i turystyka Młodzi hokeiści z kilku krajów rywalizują w Opolu. "Jazda to podstawa" 12 drużyn z Polski, Czech i Ukrainy rywalizuje od godz. 9.00 na opolskim Toropolu w Międzynarodowym Turnieju Minihokeja na Lodzie. Wszystkie drużyny wystawiły do zawodów po dwa zespoły, które grają systemem każdy z każdym. » więcej 2023-04-29, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Za nami premiera spektaklu pt. "Cztery dobre powody, by rzucić wszystko w cholerę" 'Cztery dobre powody, by rzucić wszystko w cholerę' w reż. Norberta Rakowskiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Po premierze twórcy spektaklu spotkali się z widzami i odpowiadali na pytania krytyka teatralnego… » więcej
594595596597598599600
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »