Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-05-05, godz. 14:15, Sport i turystyka Połowa składu do zmiany. Przed nowym sezonem UNI Opole czeka kadrowa rewolucja Będzie sporo zmian w składzie. Zarząd siatkarskiego UNI Opole zapowiada, że w kolejnym sezonie Tauron Ligi w zespole 'Wilczyc' zobaczymy wiele nowych zawodniczek. Kadra zostanie odmieniona mniej więcej w 50 proc. » więcej 2023-05-05, godz. 12:10, Gospodarka Do sezonu jeszcze daleko. Truskawkowa wiosna Hiszpanią i Grecją stoi Owoce są, ale nie krajowe. Za to sadzonek... do wyboru, do koloru. Daleko jeszcze, by mówić o rozpoczęciu sezonu truskawkowego, chyba że pod tym pojęciem schowamy prace ogrodnicze. » więcej 2023-05-05, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Cztery części i 120 minut. Przed maturzystami egzamin z języka obcego Drugi dzień matur - czas na poziom podstawowy z języka obcego. Tu prym od lat wiedzie język angielski. Pisemny egzamin startuje o godzinie 9.00. » więcej 2023-05-04, godz. 22:56, Sport i turystyka Gwardia Opole przegrywa w Kaliszu. O utrzymanie w Superlidze trzeba będzie walczyć do końca Piłkarze ręczni KPR Gwardii Opole w meczu otwarcia przedostatniej kolejki PGNiG Superligi stoczyli zacięty i wyrównany bój w Kaliszu z MKS-em, ale finalnie, to rywal był minimalnie lepszy i zwyciężył 24:23. Gwardia nadal nie może… » więcej 2023-05-04, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Jedni zadowoleni, drudzy trochę mniej. Za maturzystami pierwszy egzamin pisemny. Na początek - język polski [FILM] 'Było dobrze. Tematy były fajne' kontra 'Było trudniej, niż się spodziewałem' czy 'Zupełnie coś innego niż na próbnych' - takie komentarze można było usłyszeć od maturzystów po egzaminie z języka polskiego. Licealiści pisali… » więcej
590591592593594595596
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »