Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2023-05-10, godz. 06:00, Wiadomości z regionu W lasach coraz bardziej sucho. Na wieżach obserwacyjnych ruszył sezon Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach. W opolskich jest jeszcze na poziomie średniego, jednak od północnej strony województwa robi się coraz bardziej sucho. Sezon letnich dyżurów rozpoczęli pracujący na leśnych wieżach obserwa… » więcej 2023-05-09, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Niepełnosprawni oraz ich opiekunowie chcą, aby społeczeństwo dostrzegało ich potrzeby Wojewódzkie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyły się w Głogówku. Wydarzenie to zgromadziło blisko 300 uczestników reprezentujących szkoły specjalne oraz warsztaty terapii zajęciowej z całego… » więcej 2023-05-09, godz. 21:00, Wiadomości z regionu W Opolu rośnie liczba niebieskich kart zakładanych sprawcom przemocy domowej Wczoraj (09.05) media obiegła informacja o śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy skatowanego przez ojczyma. Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przez 35 dni walczyli o jego życie. W komunikacie szpital przekazał… » więcej 2023-05-09, godz. 16:06, Patronaty - polecamy Ludzie teatru z całej Europy zawitają do Opola Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Dzień później (11.05) po raz pierwszy w Polsce - i to w opolskim teatrze - rozpocznie się II Europejskie Forum Teatralne. Potrwa… » więcej 2023-05-09, godz. 16:00, Sport i turystyka Dzień Sportu w Opolu. Kolejna edycja odbędzie się w Toyota Parku Kilkadziesiąt klubów i stowarzyszeń sportowych, spotkania z zawodnikami ulubionych opolskich drużyn, a także joga, wspinaczka czy animacje dla dzieci - to tylko część atrakcji, których możemy się spodziewać na kolejnej edycji Dnia… » więcej
584585586587588589590
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »