Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-04-11, 09:47 Autor: Cezary Puzyna

Tę chorobę rozpoznaje się u 8 tysięcy osób rocznie. Neurolog dr Klaudia Plinta gościem Radia Opole

dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
dr Klaudia Plinta [fot. Barbara Więcek]
- Żyjemy dłużej, a jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby Parkinsona jest właśnie wiek - powiedziała Porannej Rozmowie Radia Opole neurolog dr Klaudia Plinta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu w przypadającym dziś Dniu Osób z Chorobą Parkinsona. W 2021 roku było w Polsce około 100 tysięcy chorych, a każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 8 tysięcy osób. Za 20 lat ta liczba może się podwoić.
Choroba Parkinsona wynika z niedoboru dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. - Do dzisiaj nie ma badania laboratoryjnego czy obrazowego, które diagnozuje chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją po objawach klinicznych - wyjaśnia gość Radia Opole. Jakie objawy powinny nas niepokoić?

- Zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowo-depresyjne. Jeżeli chodzi o początek, o rozpoznanie kliniczne Parkinsona, to jest początek zaburzeń ruchowych: drżenie spoczynkowe, najczęściej w kończynach górnych i stronnie. Objawy na przykład lewo bądź prawostronne, które po czasie się uogólnią. Druga rzecz to zaburzenia odruchów postawy, chód drobnymi kroczkami, pochylona do przodu sylwetka, chód spowolniony. Następne to jest ta sztywność mięśniowa, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. I kardynalna do rozpoznania choroby Parkinsona cecha, czyli spowolnienie ruchowe.

Czy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona? - Parkinsonizmy to nie tylko, ale najczęściej samoistna idiopatyczna choroba Parkinsona. Mówimy też o parkinsonizmie naczyniowym, który wynika z licznych chorób krążeniowych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, które powodują uszkodzenie tkanki mózgowej. Jeżeli tych zmian naczyniowych mamy w głowie wiele, istnieje ryzyko, że również wygenerujemy objawy podobne do choroby Parkinsona o zupełnie innym podłożu. W związku z tym zdecydowanie te zachowanie prozdrowotne mają sens.

Średnia wieku rozpoznania choroby Parkinsona to 65 lat. Szacuje się, że 5 do 10 procent pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona, to pacjenci przed 40 rokiem życia.
Klaudia Plinta 1
Klaudia Plinta 2

Zobacz także

2025-01-09, godz. 16:58, Wiadomości z regionu Spore zainteresowanie rentą wdowią. Opolanie ruszyli do ZUS-u Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach wprowadziła do polskiego prawa tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowego świadczenia, w ramach którego wdowa lub wdowiec otrzyma dodatkowo 15% emerytury lub renty zmarłego małżonka. Może także… » więcej 2025-01-09, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Bezlitosna demografia. W Opolu coraz mniej urodzin, więcej zgonów Więcej osób zmarło, niż urodziło się. Urząd Stanu Cywilnego w Opolu informuje, że w 2024 roku zarejestrowano 2186 nowo narodzonych dzieci, natomiast odnotowano 2220 zgonów. » więcej 2025-01-09, godz. 09:45, Wiadomości z regionu "Im będzie nas więcej, tym więcej działań podejmiemy". PCK szuka wolontariuszy Osoby, którym nie straszna jest pomoc podczas klęsk żywiołowych i katastrof, mogą dołączyć do Grupy Wsparcia Humanitarnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu. Do 17 stycznia trwa nabór wolontariuszy. » więcej 2025-01-09, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Kolejna rampa do odśnieżania aut ciężarowych na A4. GDDKiA ogłasza przetarg Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na budowę kolejnej rampy odśnieżającej dla samochodów ciężarowych na opolskim odcinku autostrady A4. Nowa rampa zostanie zainstalowana na MOP Jankowice… » więcej 2025-01-08, godz. 23:30, Sport i turystyka Futsalowe starcie bez happy endu. Dreman Exlabesa ulega Eurobusowi Futsaliści Dremana Exlabesy Opole Komprachcice ulegli we własnej hali Eurobusowi Przemyśl 3:4. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »