Ma 2,5 metra wysokości i waży ponad 30 kilogramów. Olbrzymia kroszonka stanęła w holu głównym dworca PKP w Opolu. To kolejny już pomnik niematerialnego dziedzictwa naszego regionu.
- Opole jest stolicą opolskiej kroszonki, dlaczego postanowiliśmy ustawić ją w ważnym miejscu - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej. - Dzięki temu podróżni przyjeżdżający i odjeżdżający z Opola będą mogli zobaczyć to świadectwo utrzymania tradycji ludowych w naszym regionie. Ta kroszonka, czyli to dziedzictwo świadczy też o znaczeniu takich symboli w naszym współczesnym, bardzo nowoczesnym życiu
- Kroszonka jest nieodzownym symbolem niematerialnego dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego, dlatego jest ustawiana w ważnych miejscach - dodaje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.
Autorem wzoru na wielkiej kroszonce jest Agnieszka Okos, twórczyni ludowa. - Możemy na niej zobaczyć przede wszystkim wzór kwiatowy. - Mamy opolskie kwiaty z opolskich łąk w bardzo abstrakcyjnym wydaniu, czyli nasz opolski motyw ludowy, z którego słyniemy. Kroszonka ma piękny szmaragdowy kolor, głęboki granat i biały wzór, charakterystyczny dla naszych kroszonek - wyjaśnia.
Dodajmy, że w regionie jest już dziewięć innych kroszonek i jedna pisanka.