Opole stało się chwilowo stolicą polskiej kardiologii. Kilkuset ekspertów z ośrodków medycznych w całym kraju bierze udział w 86. Wiosennej Konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i piętnastej konferencji kardiologii polskiej. Wśród omawianych tematów w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu pojawiły się najnowsze wytyczne postępowania z pacjentami.
- Problemy kardiologiczne Polaków są na pewnym stałym poziomie - mówi dr Piotr Feusette, zastępca kierownika kliniki kardiologii USK w Opolu i współorganizator tegorocznej konferencji. - Spodziewamy się, że związku z tym, że populacja na przykład naszego województwa będzie się niestety starzała z czasem, to liczba osób, które będą wymagały opieki kardiologicznej będzie systematycznie wzrastała. Natomiast ważna jest cały czas prewencja chorób układu krążenia i ważne są wytyczne, co robić jak już zachorujemy.
Prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zauważa, że wiele czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które można eliminować i kontrolować, nie jest wcześnie diagnozowanych. - Ja myślę tutaj o takich bardzo prostych do zmierzenia czynnikach ryzyka, jak ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu, stężenie glukozy. Nawet ten program 40 plus jest tylko przez niewielki odsetek Polaków wykorzystany. Też walczymy z otyłością. Niestety jest to coś, z czym sobie nie dajemy rady i skala problemu jest każdego roku większa. Za mało się ruszamy.
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Opolu potrwa do jutra (18.03). A więcej o wydarzeniu w sobotniej audycji Marzeny Śmierciak "Ze zdrowiem ci do twarzy" od godziny 13:00.