Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-02-07, 19:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA]

Debata społeczna fundacji L
Debata społeczna fundacji L'Arche w Opolu [fot. Marcin Boczek]
O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie obawiają się bowiem o przyszłość swoich dzieci i podopiecznych. Alternatywą dla domów pomocy społecznej mają być coraz popularniejsze kameralne domy fundacji L'Arche.
- Naszym celem jest budowa małego rodzinnego domu w Opolu dla osób z niepełnosprawnością - mówi Justyna Nagel z fundacji L'Arche Opole. - Jest taka potrzeba, rodzice o tym mówią, mówią o tym osoby z niepełnosprawnością. I my chcemy głośno o tym opowiadać. O tym, że ta społeczność osób z niepełnosprawnością też dla nas, pozostałych mieszkańców Opola jest bardzo ważna i cenna.

- Martwimy się, co będzie z naszymi dziećmi, gdy nas zabraknie. Cały czas się myśli, co będzie z tym chłopakiem, z synem, córką, ze swoim podopiecznym - dodaje Beata Ćwiertnia, jedna z matek.

Fundacja wspólnie z Uniwersytetem Opolskim przeprowadziła w stolicy regionu i w powiecie opolskim badania ankietowe dotyczące potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Badaliśmy trzy środowiska: domowe, DPS-y i domy L'Arche - mówi prof. Edward Nycz z UO. - Najlepiej, jeżeli popatrzymy się pod kątem właśnie pewnego życia, codzienności życia, realiów tego życia, wypadły domy L'Arche. Wiadomo, że dom rodzinny jest domem rodzinnym i też wypadł bardzo wysoko, ale tu należy pamiętać, że w pewnym momencie rodzice mogą zaniemóc. W tym wypadku DPS-y są taką trochę instytucją totalną. Tam liczy się pewna struktura, wydajność i to jest takie troszeczkę delikatne odhumanizowanie jak życia tych młodych i trochę już starszych ludzi.

Gościem specjalnym debaty była Anna Dymna, aktorka, która od 20 lat jest ambasadorką dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i prezeską fundacji "Mimo Wszystko". - Kontakt z tymi osobami zmienia zupełnie stosunek do rzeczywistości - mówi. - Człowiek się uczy cierpliwości, pokory. Wiadomo, że trzeba mądrze kierować swoim życiem, ale czasami manipulujemy czasem za bardzo. Ci ludzie nas uczą, co jest naprawdę w życiu ważne i co ma najgłębszy sens, oni gdzieś tam mnie uczłowieczają.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślił, że dzisiejsza debata pokazała, że mamy zauważalny deficyt opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Jednocześnie zadeklarował, że miasto jest otwarte na współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Justyna Nagel, Beata Ćwiertnia
prof. Edward Nycz
Anna Dymna

Zobacz także

2022-12-13, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Mokry śnieg na dachu to realne zagrożenie. PIP także karze za "nieumiejętne" odśnieżanie Za nieodśnieżenie dachu albo nieumiejętne wykonanie tego zadania mandat może nałożyć także inspekcja pracy. Oczywiście w przypadku, gdy chodzi o firmę, która jest właścicielem obiektu, na którym gospodaruje. » więcej 2022-12-13, godz. 17:00, Sport i turystyka Odra Opole otworzyła swój pierwszy stacjonarny fanshop Przy Stadionie Miejskim przy ul Oleskiej w Opolu powstał pierwszy, stacjonarny sklep z pamiątkami i gadżetami Odry Opole. Od dziś (13.12) kibice 'niebiesko-czerwonych' mają miejsce, w którym mogą zakupić oryginalne koszulki, szaliki… » więcej 2022-12-13, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Kwiaty na skwerze Solidarności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. "Trzeba pamiętać, ale nie pielęgnować" Władze samorządowe, działacze opolskiej 'Solidarności', przedstawiciele ratusza upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Kwiaty i znicze złożono na skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu. Jak wspominali… » więcej 2022-12-13, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Oszczędzanie po opolsku - bez neonów i farelek. Czy uda się wypełnić zapisy ustawy? Klimatyzacja wyłączona, dystrybutory wody - ciepłej i zimnej również, farelki schowane do szafy. Do tego na korytarzach przygaszone światło. Tak wygląda 13. dzień akcji oszczędność prądu w opolskim ratuszu. » więcej 2022-12-12, godz. 16:36, Kultura i rozrywka Nowocześnie, ale za drogo. Muzeum Piosenki Polskiej z oszczędności zamyka ekspozycję - Powaliła nas ustawa - tak Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki komentuje decyzję o zamknięciu ekspozycji muzeum dla zwiedzających. Stoi za nią konieczność zmniejszenia zużycia energii do końca roku o 10 procent. » więcej
731732733734735736737
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »