Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-02-07, 19:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA]

Debata społeczna fundacji L
Debata społeczna fundacji L'Arche w Opolu [fot. Marcin Boczek]
O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie obawiają się bowiem o przyszłość swoich dzieci i podopiecznych. Alternatywą dla domów pomocy społecznej mają być coraz popularniejsze kameralne domy fundacji L'Arche.
- Naszym celem jest budowa małego rodzinnego domu w Opolu dla osób z niepełnosprawnością - mówi Justyna Nagel z fundacji L'Arche Opole. - Jest taka potrzeba, rodzice o tym mówią, mówią o tym osoby z niepełnosprawnością. I my chcemy głośno o tym opowiadać. O tym, że ta społeczność osób z niepełnosprawnością też dla nas, pozostałych mieszkańców Opola jest bardzo ważna i cenna.

- Martwimy się, co będzie z naszymi dziećmi, gdy nas zabraknie. Cały czas się myśli, co będzie z tym chłopakiem, z synem, córką, ze swoim podopiecznym - dodaje Beata Ćwiertnia, jedna z matek.

Fundacja wspólnie z Uniwersytetem Opolskim przeprowadziła w stolicy regionu i w powiecie opolskim badania ankietowe dotyczące potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Badaliśmy trzy środowiska: domowe, DPS-y i domy L'Arche - mówi prof. Edward Nycz z UO. - Najlepiej, jeżeli popatrzymy się pod kątem właśnie pewnego życia, codzienności życia, realiów tego życia, wypadły domy L'Arche. Wiadomo, że dom rodzinny jest domem rodzinnym i też wypadł bardzo wysoko, ale tu należy pamiętać, że w pewnym momencie rodzice mogą zaniemóc. W tym wypadku DPS-y są taką trochę instytucją totalną. Tam liczy się pewna struktura, wydajność i to jest takie troszeczkę delikatne odhumanizowanie jak życia tych młodych i trochę już starszych ludzi.

Gościem specjalnym debaty była Anna Dymna, aktorka, która od 20 lat jest ambasadorką dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i prezeską fundacji "Mimo Wszystko". - Kontakt z tymi osobami zmienia zupełnie stosunek do rzeczywistości - mówi. - Człowiek się uczy cierpliwości, pokory. Wiadomo, że trzeba mądrze kierować swoim życiem, ale czasami manipulujemy czasem za bardzo. Ci ludzie nas uczą, co jest naprawdę w życiu ważne i co ma najgłębszy sens, oni gdzieś tam mnie uczłowieczają.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślił, że dzisiejsza debata pokazała, że mamy zauważalny deficyt opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Jednocześnie zadeklarował, że miasto jest otwarte na współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Justyna Nagel, Beata Ćwiertnia
prof. Edward Nycz
Anna Dymna

Zobacz także

2022-12-19, godz. 17:40, Gospodarka Dyplom wciąż jest potwierdzeniem jakości pracy. Mamy nowych czeladników w regionie Mamy w regionie 180 nowych dyplomowanych czeladników. Izba Rzemieślnicza w Opolu zakończyła projekt szkolenia i egzaminów sfinansowany z Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Czeladnicy uroczyście odebrali dziś (19.12) dyplomy, które… » więcej 2022-12-19, godz. 15:35, Wiadomości z regionu Opole: okradał sklepy, aby żyć luksusowo. 19-latek w rękach policji Policjanci z Opola zatrzymali 19-letniego mężczyznę, który okradał sklepy, a następnie drogie towary zastawiał w lombardach bądź sprzedawał paserom. Poszkodowani straty ocenili na 42 tys. złotych. » więcej 2022-12-19, godz. 15:20, Sport i turystyka Pierwsze zmiany kadrowe w Odrze Opole Sztab szkoleniowy Odry Opole podjął decyzję dotyczącą pięciu zawodników pierwszego zespołu. Czterech z nich otrzymało wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu, a dla jednego z nich opolski klub sam będzie starał się o wypoży… » więcej 2022-12-19, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Zmuszali Rosjanina do żebractwa. Mołdawianie aresztowani przez sąd w Opolu Dwoje Mołdawian - kobietę i jej syna - podejrzanych o handel ludźmi zatrzymali funkcjonariusze śląskiego oddziału Straży Granicznej. Mieli zmuszać do żebractwa niepełnosprawnego obywatela Rosji. Oboje zostali aresztowani. » więcej 2022-12-19, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Trzeba rozmów, trzeba działania. 100 tys. zł na szkołę dla dzieci autystycznych w Opolu 100 tysięcy złotych pozwoli na rozpoczęcie działań - komentują inicjatorki utworzenia w Opolu szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu. Przypomnijmy, na sesji budżetowej projekt - poprawka autorstwa klubu Platformy Obywatelskiej - zyskał… » więcej
723724725726727728729
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »