Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-01-05, 15:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: wraca temat budowy trasy średnicowej. Jest pozytywna decyzja środowiskowa [ZDJĘCIA, FILM]

Konferencja dot. trasy średnicowej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Konferencja dot. trasy średnicowej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Konferencja dot. trasy średnicowej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Konferencja dot. trasy średnicowej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Opole, okolice planowanej trasy średnicowej [fot. Maciej Marciński]
Opole, okolice planowanej trasy średnicowej [fot. Maciej Marciński]
Pozytywna decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jest, więc można zacząć działać. Władze Opola ponownie wracają do tematu budowy nowej przeprawy przez Odrę, czyli tak zwanej trasy średnicowej. Droga ma się zaczynać przy ulicy Struga, a kończyć przy rondzie na ulicy Prószkowskiej.
Przypomnijmy, że w 2015 roku równolegle z wyborami parlamentarnymi przeprowadzone zostały konsultacje w tej sprawie. Udział w nich wzięło ponad 23 tysiące osób na 94 tysiące uprawnionych do głosowania. Za "trasą średnicową" opowiedziało się 82 procent mieszkańców, a 18 procent było przeciwnych.

- W najbliższych tygodniach podjęta zostanie decyzja o przygotowaniu dokumentacji projektowej. Oczywiście, to wymaga zgody radnych - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Dokumentacja około 1,5 roku lub 2, a potem około dwóch lat na wykonanie. Oczywiście dokumentacja będzie również połączona z wydaniem pozwolenie budowlanego, więc tutaj prace mogą się nieco przedłużyć. Jednak decyzje, które teraz zostały wydane, są decyzjami, które pokazują, że można tę trasę zrealizować bez strat dla środowiska, czyli w sposób taki bezpieczny. Myślę, że to zezwolenie otrzymamy, gdzieś koło 2024/2025 roku rozpoczną się prace.

Prezydent Opola zapewnił również podczas konferencji prasowej, że podczas budowy trasy nie będzie żadnych wyburzeń domów. Konieczna będzie jednak wycinka drzew.

- Trasa średnicowa zaczyna się od wpięcia w ulicę Struga rondem o średnicy pasów ruchu około 7 metrów - dodaje Teresa Sobel-Wiej, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.

- Następnie będzie przebiegała wzdłuż terenów kolejowych, obiektem mostowym przez ulicę Powstańców Śląskich. Potem przejście przez Odrę obiektem mostowym, przez Kanał Ulgi nad ulicą Krapkowicką i dołączamy się do ulicy Prószkowskiej i tam powstanie rondo na wysokości Cermagu. Będą dwa pasy ruchu, po jednym pasie jezdni w jednym kierunku oraz ścieżki rowerowe i ciąg pieszo-rowerowy.

Co ważne, trasa ta będzie przeznaczona tylko dla autobusów i samochodów osobowych. Pojazdy ciężkie nie będą mogły tamtędy jeździć.

- W trakcie postępowania środowiskowego wpłynęło ponad 230 uwag i GDOŚ w swojej decyzji odniósł się do nich - podkreśla Monika Czech-Tańczuk, naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w opolskim ratuszu.

- Te rozwiązania, które zostały przyjęte i te uwarunkowania, które zostały wpisane do decyzji, ale również analizy przeprowadzone na etapie prowadzonych postępowań, mają być gwarancją bezpieczeństwa dla środowiska. Są zaprojektowane ekrany akustyczne, a na etapie GDOŚ zostały one jeszcze wydłużone, więc kilkadziesiąt metrów ekranów zostało dodatkowo dołożone.

Zapytaliśmy też mieszkańców Pasieki, co sądzą na temat przyszłej trasy, która ma przebiegać koło ich domów. Zdania są podzielone.

- Przydałoby się. Potrzebna jest, czy tu, czy trochę dalej. Powinna być już dawno zrobiona, ale niestety nie ma. - To jest bardzo zły pomysł. Zburzy nam to, cały ten spokój na Pasiece. Bardziej na południe Opola, bo tam nie ma żadnego mostu w tamtym kierunku. Następny jest dopiero w Krapkowicach. - Mam mieszane zdanie. Z jednej strony jestem mieszkańcem wyspy i może być pewne zakłócenie, ale z drugiej strony zdaje sobie sprawę, że ułatwi to innym mieszkańcom przeprawę na drugą stronę.

Dodajmy, że to nie jedyne plany miasta na rozładowanie natężenia ruchu samochodów. Wkrótce ma być też znana decyzja co do budowy obwodnicy południowej od ulicy Krapkowickiej do ulicy Popiełuszki. Dokładniej chodzi o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Wówczas w Opolu pojawiłby się jeszcze jeden most.
Arkadiusz Wiśniewski
Teresa Sobel-Wiej
Monika Czech-Tańczuk
Mieszkańcy
Opole: wraca temat budowy trasy średnicowej

Zobacz także

2023-01-05, godz. 11:00, Sport i turystyka Wilczyce rozpoczynają nowy rok kalendarzowy. Na początek BKS Bostik Bielsko-Biała Siatkarki UNI Opole rozpoczynają nowy rok kalendarzowy w Tauron Lidze. Zawodniczki Nicoli Vettoriego zmierzą się u siebie z bardzo dobrze spisującą się w tym sezonie BKS-em BOSTIK Bielsko-Biała. » więcej 2023-01-05, godz. 09:50, Wiadomości z regionu Zielone światło dla budowy trasy średnicowej w Opolu. Miasto szuka finansowania inwestycji - Z dużym prawdopodobieństwem trasa średnicowa w Opolu powstanie, bo od lat się o to staramy. W największych w mieście konsultacjach społecznych ponad 80% mieszkańców poparło trasę średnicową - powiedział w 'Porannej Rozmowie… » więcej 2023-01-05, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Podróż bez rozkładu. WITD sprawdza autobusy korzystające z opolskich centrów przesiadkowych Opolska Inspekcja Transportu Drogowego wzięła pod lupę tzw. przewozy regularne. Inspektorzy wspólnie ze strażą miejską sprawdzali miejsca, gdzie zatrzymują się autokary. » więcej 2023-01-04, godz. 22:32, Sport i turystyka Kolejny transfer Odry Opole. Do zespołu trafił reprezentant Estonii Estończyk Artur Pikk został nowym zawodnikiem Odry Opole. Zawodnik podpisał z niebiesko-czerwonymi półtoraroczny kontrakt z opcją przedłużenia na kolejne dwa lata. » więcej 2023-01-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Plac ogrodzony, ruszyła rewitalizacja placu przed dworcem kolejowym Opole Główne Ruszyła rewitalizacja placu przed dworcem kolejowym Opole Główne. Na wyłonienie wykonawcy potrzeba było trzech postępowań przetargowych, a ostatecznie radni musieli zgodzić się na dołożenie pieniędzy do inwestycji. » więcej
711712713714715716717
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »