Inwestycje za ponad 60 mln złotych zrealizował w tym roku Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Uruchomiono między innymi Centrum Naukowo-Badawcze, zmodernizowano centralną rejestrację i wejście główne, doposażono w nowy sprzęt oddziały i poradnie - informuje klinika.
- Kończący się 2022 rok był obfity dla naszego szpitala. 40 mln złotych kosztowało utworzenie Centrum Naukowo-Badawczego - podkreśla Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.
- Ta inwestycja rozszerza działalność naszego szpitala o obszar badawczy, naukowo-badawczy, kliniczny. Będą realizowane przeróżne projekty naukowo-badawcze z zakresu chorób serca i naczyń - podkreśla.
Utworzenie i wyposażenie Centrum Naukowo-Badawczego sfinansowano z dotacji Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz grantu Agencji Badań Medycznych. Placówka podkreśla, że udało się też zdobyć 11,5 mln zł z Ministerstwa Zdrowia na zakup rezonansu magnetycznego czy jedyną w województwie opolskim, wyposażoną w inkubator, karetkę N do transportu noworodków.
USK pozyskał także 11 mln zł unijnej dotacji na zakup nowego angiografu do wykonywania badań i zabiegów naczyniowych oraz na sfinansowanie trzech programów zdrowotnych (pod kątem wykrywania raka jelita grubego, przeciwdziałania nadwadze i otyłości oraz rehabilitacji kardiologicznej), w których udział wzięło ponad 1600 osób.
Wstępne statystyki wskazują, że liczba leczonych pacjentów w będzie wyższa niż rok wcześniej. Przez 11 miesięcy na oddziały szpitalne przyjętych zostało 22,5 tys. osób, podczas gdy w całym 2021 r. - o 1 tys. mniej. Liczba przyjętych na SOR sięgnęła 46 tys., podczas gdy w 2021 r. było to 43,6 tys.