Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-12-13, 14:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń/Bogusław Kalisz

Kwiaty na skwerze Solidarności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. "Trzeba pamiętać, ale nie pielęgnować"

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
Władze samorządowe, działacze opolskiej "Solidarności", przedstawiciele ratusza upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Kwiaty i znicze złożono na skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu. Jak wspominali uczestnicy, 13 grudnia 41 lat temu była podobna aura. - Te wydarzenia nie trzeba pielęgnować, ale o nich pamiętać - mówią.
- Pracowałam w Kietrzu i w tym dniu, kiedy właśnie 13 grudnia stan wojenny ogłosił, myśmy poświęcali sztandar związkowy Solidarności. Rzeczywiście, to był strach niesamowity i później się zaczęło. Działacze zostali internowani, niektórym się udało ukryć, a dzisiaj po prostu musimy pamiętać o tych ludziach, którzy w latach 80. nie zgadzali się z tym reżimem komunistycznym - - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

- Wspominamy kolegów, którzy odeszli i byli zabierani w środku nocy - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności.

- Ja to się obudziłem i zorientowałem w radiu, że coś się dzieje. Byłem zdumiony. Pojechałem do zarządu regionu, tam dyżurowali chłopacy, oczywiście "bezpieka" tam wpadła i wymiotła kogo mieli na liście. Okazało się, że oni dowiedzieli się parę godzin wcześniej, że jest stan wojenny, bo ich wymietli z łóżek i się zaczęło - dodaje.

Obecny dziś (13.12) w Opolu Zbigniew Bujak, wówczas przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze i członek Komisji Krajowej NSZZ, tak wspomina to, co działo się 41 lat temu:

- Ta aura dzisiaj przypomina do złudzenia tamten czas - śnieg, mróz, zima. To miało znaczenie w tamtym czasie, choćby takie, że ten stan wyjątkowy, zamknięcie łączności teleksowej, telefonicznej, komunikacji między miastami. Wiemy na przykład, że to pociągnęło za sobą sporo ofiar, takich cywilnych. Ta ilość ofiar stanu wojennego do dzisiaj nie jest nam znana - podkreślił.

- Uważaliśmy tamten dzień za okropny i straszny, ale dzisiaj mamy porównanie i to jest Ukraina. To dopiero pokazuje miejsce tych naszych wydarzeń w historii Europy - dodaje Zbigniew Bujak.

O 18:30 w kościele pw. św. Sebastiana zostanie odprawiona msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Janusz Wójcik
Zbigniew Bujak

Zobacz także

2022-12-12, godz. 15:51, Wiadomości z regionu Węzeł Opole Południe już otwarty. Nie ma też już ruchu wahadłowego na DK45 Kierowcy już mogą korzystać z węzła autostradowego Opole Południe. Dobiega końca rozbudowa drogi krajowej nr 45, której istotnym etapem była budowa czterowlotowego ronda na skrzyżowaniu z węzłem Opole Południe. - Te prace już… » więcej 2022-12-12, godz. 14:00, Wiadomości z regionu "Ogonek" po zdrowie. Pytamy o kolejkę do przychodni na Waryńskiego Bez osobistej wizyty nie ma szansy na konsultację. Pacjenci przychodni przy Waryńskiego w Opolu utyskują na system rejestracji do lekarza. » więcej 2022-12-12, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Świąteczny prezent za podzielenie się krwią. "Wystarczy dla wszystkich" Oddasz krew - dostaniesz choinkę. Taką nietypową akcję szykują opolscy leśnicy wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Każdy, kto w środę (14.12) odwiedzi stację, by podzielić się krwią może opuścić… » więcej 2022-12-12, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Możliwość jest, ale zainteresowanych brak. Szczepienia najmłodszych Jest już możliwość zaszczepienia przeciw COVID-19 najmłodszych. Chodzi o dzieci między 6. miesiącem a 4. rokiem życia. Szczepienie to trzy dawki - dwie podawane w odstępie trzech tygodni i trzecia po ośmiu tygodniach od przyjęcia… » więcej 2022-12-11, godz. 20:20, Wiadomości z regionu Tymczasowe przystanki do likwidacji. Centrum przesiadkowe przejmuje całą komunikację Od poniedziałku (12.12) w nowym centrum przesiadkowym Opole Główne zatrzymywać się będą już wszyscy przewoźnicy realizujący połączenia przez Opole. Wszystkie tymczasowe przystanki - przy ul. Duboisa i Armii Krajowej, z których… » więcej
732733734735736737738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »