Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-12-13, 14:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń/Bogusław Kalisz

Kwiaty na skwerze Solidarności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. "Trzeba pamiętać, ale nie pielęgnować"

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
Władze samorządowe, działacze opolskiej "Solidarności", przedstawiciele ratusza upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Kwiaty i znicze złożono na skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu. Jak wspominali uczestnicy, 13 grudnia 41 lat temu była podobna aura. - Te wydarzenia nie trzeba pielęgnować, ale o nich pamiętać - mówią.
- Pracowałam w Kietrzu i w tym dniu, kiedy właśnie 13 grudnia stan wojenny ogłosił, myśmy poświęcali sztandar związkowy Solidarności. Rzeczywiście, to był strach niesamowity i później się zaczęło. Działacze zostali internowani, niektórym się udało ukryć, a dzisiaj po prostu musimy pamiętać o tych ludziach, którzy w latach 80. nie zgadzali się z tym reżimem komunistycznym - - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

- Wspominamy kolegów, którzy odeszli i byli zabierani w środku nocy - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności.

- Ja to się obudziłem i zorientowałem w radiu, że coś się dzieje. Byłem zdumiony. Pojechałem do zarządu regionu, tam dyżurowali chłopacy, oczywiście "bezpieka" tam wpadła i wymiotła kogo mieli na liście. Okazało się, że oni dowiedzieli się parę godzin wcześniej, że jest stan wojenny, bo ich wymietli z łóżek i się zaczęło - dodaje.

Obecny dziś (13.12) w Opolu Zbigniew Bujak, wówczas przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze i członek Komisji Krajowej NSZZ, tak wspomina to, co działo się 41 lat temu:

- Ta aura dzisiaj przypomina do złudzenia tamten czas - śnieg, mróz, zima. To miało znaczenie w tamtym czasie, choćby takie, że ten stan wyjątkowy, zamknięcie łączności teleksowej, telefonicznej, komunikacji między miastami. Wiemy na przykład, że to pociągnęło za sobą sporo ofiar, takich cywilnych. Ta ilość ofiar stanu wojennego do dzisiaj nie jest nam znana - podkreślił.

- Uważaliśmy tamten dzień za okropny i straszny, ale dzisiaj mamy porównanie i to jest Ukraina. To dopiero pokazuje miejsce tych naszych wydarzeń w historii Europy - dodaje Zbigniew Bujak.

O 18:30 w kościele pw. św. Sebastiana zostanie odprawiona msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Janusz Wójcik
Zbigniew Bujak

Zobacz także

2022-12-15, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Mroźne noce to więcej kontroli. Opolska straż miejska przemierza miasto "szlakiem bezdomnych" Około 20 to stali mieszkańcy, kolejnych 10 przyjeżdża tu tylko na zimę. Tylu bezdomnych, według zestawień straży miejskiej, mamy w Opolu. » więcej 2022-12-15, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Opole: radni dyskutują o budżecie na 2023 rok Dzisiaj (15.12) w ratuszu budżetowa sesja rady miasta. Radni będą debatować o budżecie Opola na 2023 rok. Początek obrad o godzinie 10:00. » więcej 2022-12-14, godz. 22:00, Gospodarka Samowystarczalność energetyczna na opolskiej wsi. Izba Rolnicza organizuje szkolenie Jak można osiągnąć niezależność energetyczną? Szkolenie pod tym hasłem dla rolników z Opolszczyzny organizuje w czwartek (15.12) Izba Rolnicza w Opolu. » więcej 2022-12-14, godz. 20:05, Sport i turystyka Kolejarz Opole bez licencji na starty w 2. Lidze Żużlowej Kolejarz Opole nie otrzymał licencji na udział w rozgrywkach 2. Ligi Żużlowej w sezonie 2023. Klub wydał już oświadczenie w tej sprawie na swojej stronie internetowej. Włodarze uspokajają, że licencja na pewno zostanie przyznana. » więcej 2022-12-14, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Niskie zainteresowanie bezpłatnymi szczepieniami przeciw HPV w Opolu To już ostatni moment, by skorzystać z darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV w Opolu. Program, finansowany przez miasto, obejmuje w tym roku dziewczęta z roczników 2009 i 2010. Zainteresowanie jest jednak małe. » więcej
729730731732733734735
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »