Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-12-13, 14:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń/Bogusław Kalisz

Kwiaty na skwerze Solidarności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. "Trzeba pamiętać, ale nie pielęgnować"

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
Władze samorządowe, działacze opolskiej "Solidarności", przedstawiciele ratusza upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Kwiaty i znicze złożono na skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu. Jak wspominali uczestnicy, 13 grudnia 41 lat temu była podobna aura. - Te wydarzenia nie trzeba pielęgnować, ale o nich pamiętać - mówią.
- Pracowałam w Kietrzu i w tym dniu, kiedy właśnie 13 grudnia stan wojenny ogłosił, myśmy poświęcali sztandar związkowy Solidarności. Rzeczywiście, to był strach niesamowity i później się zaczęło. Działacze zostali internowani, niektórym się udało ukryć, a dzisiaj po prostu musimy pamiętać o tych ludziach, którzy w latach 80. nie zgadzali się z tym reżimem komunistycznym - - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

- Wspominamy kolegów, którzy odeszli i byli zabierani w środku nocy - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności.

- Ja to się obudziłem i zorientowałem w radiu, że coś się dzieje. Byłem zdumiony. Pojechałem do zarządu regionu, tam dyżurowali chłopacy, oczywiście "bezpieka" tam wpadła i wymiotła kogo mieli na liście. Okazało się, że oni dowiedzieli się parę godzin wcześniej, że jest stan wojenny, bo ich wymietli z łóżek i się zaczęło - dodaje.

Obecny dziś (13.12) w Opolu Zbigniew Bujak, wówczas przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze i członek Komisji Krajowej NSZZ, tak wspomina to, co działo się 41 lat temu:

- Ta aura dzisiaj przypomina do złudzenia tamten czas - śnieg, mróz, zima. To miało znaczenie w tamtym czasie, choćby takie, że ten stan wyjątkowy, zamknięcie łączności teleksowej, telefonicznej, komunikacji między miastami. Wiemy na przykład, że to pociągnęło za sobą sporo ofiar, takich cywilnych. Ta ilość ofiar stanu wojennego do dzisiaj nie jest nam znana - podkreślił.

- Uważaliśmy tamten dzień za okropny i straszny, ale dzisiaj mamy porównanie i to jest Ukraina. To dopiero pokazuje miejsce tych naszych wydarzeń w historii Europy - dodaje Zbigniew Bujak.

O 18:30 w kościele pw. św. Sebastiana zostanie odprawiona msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Janusz Wójcik
Zbigniew Bujak

Zobacz także

2022-12-15, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nie będzie wigilii dla samotnych i bezdomnych. Potrzebujący otrzymają paczki Nie dojdzie do skutku tegoroczna wigilia dla samotnych i bezdomnych organizowana od blisko 30 lat w Opolu. Tym razem, po 2-letniej pandemiczej przerwie na przeszkodzie stanął brak odpowiedniego lokalu. » więcej 2022-12-15, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Budżet Opola na 2023 rok przyjęty. "Tego budżetu nie dało się inaczej ułożyć" Awantury nie było, ale padło wiele pytań. Tak można podsumować dzisiejsze (15.12) obrady radnych Opola nad przyszłorocznym budżetem miasta. Dokument ostatecznie został przyjęty, ale nie wszyscy byli za jego uchwaleniem. Przeciwni… » więcej 2022-12-15, godz. 16:00, Gospodarka Zmiany w rolnictwie. Po fotowoltaice i pompach czas na kotły na słomę i biogazownie Gdzie szukać oszczędności, gdy ceny paliw i nawozów szybują - spotkanie z takim przesłaniem dla opolskich producentów rolnych zorganizowała Izba Rolnicza. W regionie rośnie liczba gospodarstw zasilanych energią ze słońca i ziemi… » więcej 2022-12-15, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Opole: miasto dołoży brakujące pieniądze do przebudowy Krapkowickiej Są pieniądze na przebudowę ulicy Krapkowickiej w Opolu. Władze miasta zdecydowały, że dołożą brakującą kwotę, czyli 2,3 miliona złotych. Konieczna jednak była decyzja radnych, bo pieniądze na remont Krapkowickiej zostały wpisane… » więcej 2022-12-15, godz. 13:45, Wiadomości z regionu "Opłatek" kombatantów u wojewody opolskiego. Ludzie wojny chcą omawiać, co przeszli Wielu odeszło, także z powodu koronawirusa i to dlatego to spotkanie jest tak ważne - mówili dziś (15.12) kombatanci, którzy spotkali się na 'opłatku' u wojewody opolskiego. » więcej
728729730731732733734
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »