Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-12-13, 14:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń/Bogusław Kalisz

Kwiaty na skwerze Solidarności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. "Trzeba pamiętać, ale nie pielęgnować"

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
Władze samorządowe, działacze opolskiej "Solidarności", przedstawiciele ratusza upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Kwiaty i znicze złożono na skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu. Jak wspominali uczestnicy, 13 grudnia 41 lat temu była podobna aura. - Te wydarzenia nie trzeba pielęgnować, ale o nich pamiętać - mówią.
- Pracowałam w Kietrzu i w tym dniu, kiedy właśnie 13 grudnia stan wojenny ogłosił, myśmy poświęcali sztandar związkowy Solidarności. Rzeczywiście, to był strach niesamowity i później się zaczęło. Działacze zostali internowani, niektórym się udało ukryć, a dzisiaj po prostu musimy pamiętać o tych ludziach, którzy w latach 80. nie zgadzali się z tym reżimem komunistycznym - - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

- Wspominamy kolegów, którzy odeszli i byli zabierani w środku nocy - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności.

- Ja to się obudziłem i zorientowałem w radiu, że coś się dzieje. Byłem zdumiony. Pojechałem do zarządu regionu, tam dyżurowali chłopacy, oczywiście "bezpieka" tam wpadła i wymiotła kogo mieli na liście. Okazało się, że oni dowiedzieli się parę godzin wcześniej, że jest stan wojenny, bo ich wymietli z łóżek i się zaczęło - dodaje.

Obecny dziś (13.12) w Opolu Zbigniew Bujak, wówczas przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze i członek Komisji Krajowej NSZZ, tak wspomina to, co działo się 41 lat temu:

- Ta aura dzisiaj przypomina do złudzenia tamten czas - śnieg, mróz, zima. To miało znaczenie w tamtym czasie, choćby takie, że ten stan wyjątkowy, zamknięcie łączności teleksowej, telefonicznej, komunikacji między miastami. Wiemy na przykład, że to pociągnęło za sobą sporo ofiar, takich cywilnych. Ta ilość ofiar stanu wojennego do dzisiaj nie jest nam znana - podkreślił.

- Uważaliśmy tamten dzień za okropny i straszny, ale dzisiaj mamy porównanie i to jest Ukraina. To dopiero pokazuje miejsce tych naszych wydarzeń w historii Europy - dodaje Zbigniew Bujak.

O 18:30 w kościele pw. św. Sebastiana zostanie odprawiona msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Janusz Wójcik
Zbigniew Bujak

Zobacz także

2022-12-19, godz. 11:30, Gospodarka "Na bazie elektrowni węglowych można budować elektrownie jądrowe". Beata Kempa gościem Radia Opole O możliwych scenariuszach jakie stoją przed Elektrownią Opole w kontekście unijnej polityki odchodzenia od węgla dyskutowali politycy i specjaliści ds. energetyki. Sobotnie spotkanie na Politechnice Opolskiej zorganizowali europosłowie… » więcej 2022-12-19, godz. 11:05, Wiadomości z regionu Będzie pozwolenie na budowę - można zaczynać. Przygotowania do rozbudowy 116. Szpitala Wojskowego w Opolu Najpierw będzie izba przyjęć, która później zostanie przekształcona w SOR. Budynek będzie wielopiętrowy, a na dachu powstanie lądowisko - tak na dziś wyglądają plany przebudowy 116. Szpitala Wojskowego w Opolu. Inwestycja czeka… » więcej 2022-12-19, godz. 09:30, Gospodarka Jest drogo, a co będzie dalej? Ceny żywności w 2023 w prognozach rolników i urzędników Ceny surowców są niestabilne, a perspektywa nie jest ciekawa - tak opisują sytuację na rynku żywności opolscy rolnicy. Już i tak wysokie ceny wędlin przed świętami nie powinny pójść w górę, ale po nowym roku podwyżek nie u… » więcej 2022-12-18, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Ostatni przedświąteczny weekend na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Opolu Ręcznie robione bombki, mydełka różane, wianki z sosny, czy suszone owoce. To tylko niewielka część rzeczy, jakie można kupić podczas tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Opolu. Wystawcy na brak klientów nie narzekają. » więcej 2022-12-18, godz. 12:31, Sport i turystyka 3,2,1 i popłynęli. Najmłodsi zawodnicy rywalizowali na pływalni Akwarium Kraulem, żabką, czy motylkiem. Technika była dowolna, liczył się czas przepłynięcia. Blisko 150 młodych zawodników rywalizowało dzisiaj (18.12) w 7. Zawodach Mikołajkowych zorganizowanych na pływalni Akwarium w stolicy regionu. » więcej
725726727728729730731
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »