Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2022-12-13, 14:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń/Bogusław Kalisz

Kwiaty na skwerze Solidarności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. "Trzeba pamiętać, ale nie pielęgnować"

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot.K.Doros-Stachoń
Władze samorządowe, działacze opolskiej "Solidarności", przedstawiciele ratusza upamiętnili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Kwiaty i znicze złożono na skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu. Jak wspominali uczestnicy, 13 grudnia 41 lat temu była podobna aura. - Te wydarzenia nie trzeba pielęgnować, ale o nich pamiętać - mówią.
- Pracowałam w Kietrzu i w tym dniu, kiedy właśnie 13 grudnia stan wojenny ogłosił, myśmy poświęcali sztandar związkowy Solidarności. Rzeczywiście, to był strach niesamowity i później się zaczęło. Działacze zostali internowani, niektórym się udało ukryć, a dzisiaj po prostu musimy pamiętać o tych ludziach, którzy w latach 80. nie zgadzali się z tym reżimem komunistycznym - - mówi Cecylia Gonet, przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

- Wspominamy kolegów, którzy odeszli i byli zabierani w środku nocy - mówi Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności.

- Ja to się obudziłem i zorientowałem w radiu, że coś się dzieje. Byłem zdumiony. Pojechałem do zarządu regionu, tam dyżurowali chłopacy, oczywiście "bezpieka" tam wpadła i wymiotła kogo mieli na liście. Okazało się, że oni dowiedzieli się parę godzin wcześniej, że jest stan wojenny, bo ich wymietli z łóżek i się zaczęło - dodaje.

Obecny dziś (13.12) w Opolu Zbigniew Bujak, wówczas przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze i członek Komisji Krajowej NSZZ, tak wspomina to, co działo się 41 lat temu:

- Ta aura dzisiaj przypomina do złudzenia tamten czas - śnieg, mróz, zima. To miało znaczenie w tamtym czasie, choćby takie, że ten stan wyjątkowy, zamknięcie łączności teleksowej, telefonicznej, komunikacji między miastami. Wiemy na przykład, że to pociągnęło za sobą sporo ofiar, takich cywilnych. Ta ilość ofiar stanu wojennego do dzisiaj nie jest nam znana - podkreślił.

- Uważaliśmy tamten dzień za okropny i straszny, ale dzisiaj mamy porównanie i to jest Ukraina. To dopiero pokazuje miejsce tych naszych wydarzeń w historii Europy - dodaje Zbigniew Bujak.

O 18:30 w kościele pw. św. Sebastiana zostanie odprawiona msza w intencji ofiar stanu wojennego.
Cecylia Gonet
Janusz Wójcik
Zbigniew Bujak

Zobacz także

2022-12-19, godz. 17:40, Gospodarka Dyplom wciąż jest potwierdzeniem jakości pracy. Mamy nowych czeladników w regionie Mamy w regionie 180 nowych dyplomowanych czeladników. Izba Rzemieślnicza w Opolu zakończyła projekt szkolenia i egzaminów sfinansowany z Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Czeladnicy uroczyście odebrali dziś (19.12) dyplomy, które… » więcej 2022-12-19, godz. 15:35, Wiadomości z regionu Opole: okradał sklepy, aby żyć luksusowo. 19-latek w rękach policji Policjanci z Opola zatrzymali 19-letniego mężczyznę, który okradał sklepy, a następnie drogie towary zastawiał w lombardach bądź sprzedawał paserom. Poszkodowani straty ocenili na 42 tys. złotych. » więcej 2022-12-19, godz. 15:20, Sport i turystyka Pierwsze zmiany kadrowe w Odrze Opole Sztab szkoleniowy Odry Opole podjął decyzję dotyczącą pięciu zawodników pierwszego zespołu. Czterech z nich otrzymało wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu, a dla jednego z nich opolski klub sam będzie starał się o wypoży… » więcej 2022-12-19, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Zmuszali Rosjanina do żebractwa. Mołdawianie aresztowani przez sąd w Opolu Dwoje Mołdawian - kobietę i jej syna - podejrzanych o handel ludźmi zatrzymali funkcjonariusze śląskiego oddziału Straży Granicznej. Mieli zmuszać do żebractwa niepełnosprawnego obywatela Rosji. Oboje zostali aresztowani. » więcej 2022-12-19, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Trzeba rozmów, trzeba działania. 100 tys. zł na szkołę dla dzieci autystycznych w Opolu 100 tysięcy złotych pozwoli na rozpoczęcie działań - komentują inicjatorki utworzenia w Opolu szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu. Przypomnijmy, na sesji budżetowej projekt - poprawka autorstwa klubu Platformy Obywatelskiej - zyskał… » więcej
724725726727728729730
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »